وبلاگ سلامتی

آجیل بوداده یا خام، کدام یک سالم‌تر است؟

آجیل خام یا بو داده؟

بارجیل فروشگاه آنلاین خرید خشکبار و آجیل

آجیل بوداده بهتر است یا آجیل خام؟ این سوالی است که ذهن اغلب افراد را به خودش مشغول کرده. در گذشته آجیل‌های متنوع تنها به‌صورت خام استفاده می‌شدند. اما به‌مرور شکر و نمک وارد صنعت آجیل و خشکبار شد؛ و این روزها آجیل‌های خوشمزه به‌صورت شور یا شیرین در بازار موجود هستند.

مزه دار کردن آجیل‌ها آن‌ها را مشتری‌پسندتر می‌کند حتما میدانید که اغلب افراد طرفدار آجیل‌های طعم‌دار هستند. و این خوراکی‌های خوشمزه روز به روز طرفدارهای بیشتری پیدا می‌کنند، اما با این وجود بیشتر پزشک‌ها توصیه می‌کنند که آجیل بهتر است به‌صورت خام مصرف شود. چون آجیل خام سالم‌تر است.

اگر دلتان برای آجیل‌های شور و شیرین پر می‌کشد و نمی‌توانید خودتان را تنها به خوردن آجیل‌های خام محدود کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. قرار است در این مقاله تفاوت آجیل بوداده و خام را بررسی کنیم. مطمئن باشید با اطلاعاتی که به دست می‌آوردید، بهتر می‌توانید برای انتخاب نوع آجیل تصمیم بگیرید.

برای خرید آجیل مخلوط کلیک کنید!

روش‌های بو دادن آجیل

برای اینکه بهتر بتوانید تفاوت آجیل بوداده و خام را متوجه شوید، باید بدانید که چند روش برای بو دادن آجیل وجود دارد. در اینجا روش‌هایی که می‌توان با کمک آن‌ها آجیل بوداده تهیه کرد را برایتان آورده‌ایم.

بو دادن آجیل‌ها بدون روغن

در این روش آجیل‌ها را درون سینی فر قرار ریخته و آن‌ها را بو می‌دهند. یا اینکه از یک ماهی‌تابه یا قابلمه برای بو دادن آن‌ها استفاده می‌کنند. در این حالت هیچ روغنی به آجیل‌ها اضافه نمی‌شود. اغلب افراد آجیل‌هایی که بدون روغن بو می‌دهند را بدون نمک تهیه می‌کنند. بعضی از افراد هم ممکن است کمی آب و نمک به آجیل‌ها اضافه کنند و آجیل بوداده شور داشته باشند.

بو دادن آجیل‌ها با روغن

روش دومی که برای طعم دار کردن آجیل‌ها استفاده می‌شود بو دادن آن‌ها با روغن است. در این روش مقداری روغن را درون ماهی‌تابه می‌ریزند. سپس آجیل‌های خام و نمک را به آن اضافه می‌کنند. در نهایت تفت دادن آجیل‌ها را به‌اندازه‌ای ادامه می‌دهند که خامی آن‌ها به‌طور کامل گرفته شود. آجیل بوداده با روغن را می‌توانید درون فر و مایکروفر هم درست کنید.

مطالب مرتبط: چطور آجیل و خشکبار رو ضد عفونی کنیم؟ مفید و خواندنی

تفاوت میزان چربی موجود در آجیل بوداده و خام

یکی از دلایل تفاوت آجیل بوداده و خام، تغییر ساختار و ترکیبات شیمیایی آجیل بوداده است. میزان چربی، پروتئین و کربوهیدرات موجود در آجیل‌های بوداده و آجیل‌های خام تقریبا یکسان است. البته این موضوع در صورتی صادق است که آجیل‌ها بدون روغن تفت‌داده شده باشند. در غیر این صورت اگر آجیل‌ها را درون روغن بوداده باشند، چربی موجود در ترکیبات آن‌ها بیشتر است.

به‌عنوان‌مثال، هر ۲۸ گرم بادام خام حاوی ۱۶۱ کالری است و ۱۴ گرم چربی در آن وجود دارد. همین میزان بادام بوداده بدون روغن حاوی ۱۶۷ کالری است و ۱۵ گرم چربی دارد. یا هر ۲۸ گرم گردوی آمریکایی خام حاوی ۱۹۳ کالری است و ۲۰ گرم چربی دارد. اما در ۲۸ گرم گردوی آمریکایی بوداده بدون روغن ۱۹۹ کالری و ۲۱ گرم چربی وجود دارد. به خاطر اینکه آجیل بوداده مقداری رطوبت از دست می‌دهد، میزان چربی آجیل‌های بوداده کمی بیشتر است. اما کربوهیدرات و پروتئین موجود در آجیل بوداده و خام برابر است.

اکسیداسیون چربی‌های سالم موجود در آجیل‌ها در اثر گرما

یکی از دلایل تفاوت آجیل بوداده و خام به خاطر گرما دیدن آجیل‌های بوداده است. کل آجیل‌ها حاوی میزان قابل‌توجهی چربی‌های اشباع‌نشده هستند. این چربی‌ها سطح کلسترول بد خون را کاهش می‌دهند و از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری می‌کنند. موقع بو دادن آجیل‌ها چربی‌های موجود در آن‌ها اکسید می‌شود. این موضوع می‌تواند منجر به تشکیل رادیکال‌های آزاد شود که برای سلامتی مضر هستند.

جالب است بدانید که بیشتر آجیل‌ها به خاطر اکسید شدن چربی‌هایشان طعم و مزه اولیه‌شان را از دست می‌دهند. به همین خاطر است که اغلب آجیل‌های بوداده مزه‌های شبیه به هم دارند.

تحقیقات نشان می‌دهد که هر جه درجه حرارت بالاتر باشد و مدت زمان بیشتری آجیل‌ها تفت‌داده شوند، چربی‌های موجود در بافت آن‌ها بیشتر اکسید می‌شود. البته میزان اکسید شدن چربی‌های موجود در آجیل‌های مختلف متفاوت است. به‌عنوان‌مثال اگر گردو را در دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد را به مدت ۲۰ دقیقه برشته کنید، میزان اکسیداسیون آن ۱۷ برابر بیشتر از گردوی خام است. در صورتی که برای پسته این مقدار ۲٫۵ برابر و برای فندق ۱٫۸ برابر بوده است.

با توجه به اعداد به‌دست‌آمده مشخص می‌شود که میزان چربی اشباع‌نشده موجود در گردو از سایر آجیل‌ها بیشتر است. در حقیقت، ۷۲ درصد از چربی کل گردو را چربی‌های اشباع‌نشده تشکیل می‌دهند که بالاترین میزان در بین تمام آجیل‌ها است.

در ادامه تحقیقات، گردو در دمای ۱۲۰ تا ۱۶۰ درجه سانتی‌گراد تفت‌داده شد و میزان اکسید شدن چربی‌های اشباع‌نشده آن بسیار پایین‌تر بود. در نتیجه هر اندازه حرارت برای بودادن آجیل‌ها کمتر باشد و سریع‌تر تفت دادن آن‌ها به پایان برسد؛ چربی‌های اشباع‌نشده موجود در آن‌ها کمتر اکسید می‌شود و سالم‌تر خواهند بود. همچنین با کنترل زمان بودادن و درجه حرارت می‌توانید شکل‌گیری رادیکال‌های آزاد را در آجیل‌ها کاهش دهید.

مطالب مرتبط: بهترین آجیل ها برای کاهش وزن را بشناسید!

اکسیداسیون چربی اشباع آجیل‌ها به خاطر ذخیره‌سازی

چربی‌های اشباع‌نشده موجود در آجیل‌ها موقع ذخیره‌سازی هم اکسید می‌شوند. آجیل‌هایی که به‌صورت خام بسته‌بندی می‌شود عمر طولانی‌تری دارند. اما آجیل‌هایی که بوداده شده‌اند در اثر تماس با اکسیژن موجود در هوا زودتر اکسید می‌شوند. بنابراین تفاوت آجیل بوداده و خام می‌تواند در زمان مصرف آن‌ها باشد. آجیل‌های بوداده را باید زودتر مصرف کنید ولی آجیل‌های خام را می‌توانید مدت طولانی‌تری نگه‌داری کنید.

تفاوت آجیل بوداده و خام در میزان مواد مغذی

آجیل‌ها منبع غنی از مواد مغذی و ویتامین‌هایی مانند ویتامین E، منیزیم و فسفر هستند. همچنین در ترکیبات آجیل‌ها مقدار قابل‌توجهی آنتی‌اکسیدان وجود دارد. بعضی از مواد مغذی موجود در آجیل­ها نسبت به حرارت و گرما حساس هستند و در طول فرآیند بو دادن از بین می‌روند. همچنین آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آجیل‌ها هم در اثر بو دادن کاهش پیدا می‌کنند. این آنتی‌اکسیدان‌ها از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد موجود در هوا محافظت می‌کنند. بنابراین با کم شدن آنتی‌اکسیدان‌های آجیل‌ها فواید آن‌ها هم کاهش پیدا می‌کند.

مضرات آجیل بوداده و خام

وقتی حرف از تفاوت آجیل بوداده و خام به میان می‌آید، باید فواید و مضرات هر کدام از این محصولات را بدانید تا بتوانید یک مقایسه درست بین آن‌ها انجام دهید. درباره فواید آجیل‌ها قبلا سخن گفتیم. اکنون وقت بررسی مضراتی است که آجیل‌های خام و بوداده دارند.

مضرات آجیل‌های بوداده

طعم، عطر و بوی آجیل‌های بوداده به دلیل واکنش‌های شیمیایی آن‌ها در برابر حرارت به وجود می‌آید. این واکنش به‌عنوان واکنش میلارد (Maillard reaction) شناخته می‌شود. این واکنش بین اسید آمینه آسپاراژین (asparagine) و قند طبیعی موجود در آجیل به وجود می‌آید. واکنش میلارد زمانی رخ می‌دهد که آجیل‌ها با دمای بیشتر از ۱۳۰ درجه سانتی‌گراد گرم شده و رنگ آن‌ها قهوه‌ای می‌شود.

واکنش میلارد ممکن است باعث تشکیل ماده مضر آکریل‌آمید (Acrylamide) شود. تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی آکریل‌آمید در مقادیر بالا مصرف شود منجر به بروز سرطان در حیوانات می‌شود. بنابراین مصرف آکریل‌آمید ممکن است باعث ابتلا انسان‌ها به سرطان شود.

میزان تشکیل ماده مضر آکریل‌آمید در آجیل‌ها به میزان دمایی که برای بودادن آن‌ها استفاده می‌شود و نوع آجیل‌ها بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال بادام بیشتر از سایر آجیل‌ها مستعد تشکیل آکریل‌آمید است. چون میزان اسید آمینه آسپاراژین موجود در آن بیشتر است. وقتی که بادام را در دمای بیشتر از ۱۳۰ درجه سانتی‌گراد برشته می‌کنند آکریل‌آمید تشکیل می‌شود. اگر دمای تفت دادن بادام بیشتر از ۱۴۶ درجه شود، میزان تولید آکریل‌آمید هم به میزان قابل‌توجهی افزایش پیدا می‌کند.

بقیه آجیل‌ها هم اگر در دمای بیشتر از ۱۳۰ درجه بوداده شوند حاوی آکریل‌آمید خواهند بود. به همین خاطر توصیه می‌شود که حرارت آجیل‌ها را کمتر از این مقدار نگه‌دارید.

مضرات آجیل خام

مصرف آجیل‌های خام هم مشکلات خاص خودش را دارد. آجیل‌های خام و خوشمزه ممکن است حاوی قارچ و باکتری باشند. از جمله باکتری‌هایی که ممکن است میان آجیل‌ها وجود داشته باشد می‌توان به سالمونلا (Salmonella) و اشریشیا کلی (E. coli) اشاره کرد.

بعضی از آجیل‌های خام موقع برداشت روی زمین میفتند، به همین خاطر به باکتری آلوده می‌شوند. آب آلوده هم می‌تواند باعث انباشته شدن این باکتری‌ها روی آجیل‌های خام شود. در بررسی‌ها سالمونلا روی گردو، آجیل ماکادمیا، بادام و پسته دیده شده است. این باکتری‌ها در اثر حرارت دادن از بین می‌رود. بنابراین آجیل‌های بوداده این مشکل را ندارند. این موضوع یک نمونه تفاوت آجیل بوداده و خام است.

علاوه بر باکتری‌ها، آجیل‌های خام ممکن است حاوی آفلاتوکسین سرطان‌زا و سمی باشد. این ماده توسط قارچ‌هایی تولید می‌شود که بعضی اوقات آجیل و غلات را آلوده می‌کنند. آفلاتوکسین در برابر حرارت مقاوم است و حتی پس از بو دادن آجیل‌ها هم ممکن است روی آن‌ها باقی بماند. بهترین راه برای پیشگیری از آلوده شدن آجیل‌ها به آفلاتوکسین کنترل رطوبت آن‌ها موقع بسته‌بندی و ذخیره‌سازی است.

مطالب مرتبط: نحوه نگهداری خشکبار و آجیل چیست و چطور می‌توانیم همیشه آجیل تازه داشته باشیم؟

کدام نوع آجیل را باید بخوریم؟

با این گفته‌ها حتما تفاوت آجیل بوداده و خام را متوجه شده‌اید؛ و این پرسش در ذهنتان به وجود آمده که بهتر است کدام آجیل را مصرف کنیم!

آجیل‌های خام بسیار سالم هستند و مواد مغذی آن‌ها کامل است. اما ممکن است باکتری‌ها و قارچ‌ها روی آن‌ها وجود داشته باشد و باعث بیماری‌تان شود.

از طرف دیگر، آجیل‌های بوداده در اثر حرارت مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان و مواد مغذی از دست می‌دهند. همچنین چربی اشباع‌شده موجود در آجیل‌های بوداده کمتر است و ممکن است حاوی آکریل‌آمید باشند. البته میزان آکریل‌آمید موجود در آجیل‌های بوداده به میزان حرارت آن‌ها بستگی دارد و ممکن است زیاد نباشد. در این حالت مصرف این آجیل‌ها بدون مشکل است.

اگر آجیل‌ها در دمای کمتر از ۱۴۰ درجه سانتی‌گراد حرارت ببینند، چربی‌های اشباع و مواد مغذی کمتری از دست می‌دهند. همچنین آکریل‌آمید کمتری در آجیل‌ها تشکیل می‌شود.

برای اینکه خیالتان بابت بودادن درست و سالم بودن آجیل‌ها راحت باشد، می‌توانید آجیل را به‌صورت خام بخرید و خودتان در خانه آجیل بوداده آماده کنید. چون آجیل‌های موجود در مغازه‌ها و فروشگاه‌ها ممکن است در حرارت بالا تفت‌داده شده باشند و حاوی افزودنی‌هایی مانند روغن، شکر و نمک باشند.

البته تمامی این نکات در بارجیل رعایت میشود برای اینکه  سلامتی افراد برای م اولویت هست برای همین موقع بودادن آجیل­های متنوع به این موضوع توجه دارد. شما میتوانید انواع آجیل‌های با کیفیت را از فروشگاه بارجیل خریداری کنید و درب منزلتان تحویل بگیرید.

خرید آنلاین آجیل با بارجیل

برای داشتن یک تجربه شگفت انگیز از خرید آجیل و خشکبار کافیست به سایت بارجیل مراجعه و محصولات دلخواه خود را در کوتاهترین زمان و با بهترین قیمت سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرید.

2 دیدگاه در “آجیل بوداده یا خام، کدام یک سالم‌تر است؟

دیدگاهتان را بنویسید