وبلاگ سلامتی

پاپایا میوه فرشتگان (این مطلب جذاب را از دست ندهید)

بارجیل یک فروشگاه اینترنتی آجیل است که روز‌به‌روز در حال گسترش فعالیت‌های خود است. خرید اینترنتی تنقلات بارجیل شاید تجربه‌ای باشد که کم‌تر با آن مواجه شده باشید. با خرید اینترنتی میوه خشک، آجیل و یا تنقلات دیگر از بارجیل می‌توانید از خرید یک محصول با‌کیفیت با قیمت مناسب و تحویل هر چه سریعتر مطمئن باشید.

کریستف کلمب کاشف قاره آمریکا وقتی با میوه پاپایا روبرو شد، نام میوه فرشتگان را بر آن گذاشت زیرا این میوه نارنجی رنگ و طالبی مانند، طعم و مزه بسیار لطیف و مطبوعی دارد. پاپایا بومی منطق کشور مکزیک و آمریکای مرکزی است ولی امروزه در اکثر نقاط استوایی جهان کشت می‌شود.

در کنار قابلیت پاپایا در کمک به سم‌زدایی بدن، یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته آن، آنزیمی با نام پاپئین است که فقط در پاپایا یافت می‌شود و از خواص بسیار مفیدی برای گوارش برخوردار است. در ادامه به بررسی خواص و فواید پاپایا بیشتر می‌پردازیم.

خواص و فواید پاپایا

ترکیبات مفید موجود در پاپایا به آن خواصی می‌بخشند که عبارت‌اند از:

تقویت هاضمه

آنزیم خاص پاپائین که فقط در پاپایا موجود است می‌تواند با شکستن پیوندهای میان آمینواسیدها، در تجزیه و بهره‌برداری از پروتئین‌ها به بدن کمک کند. آمینواسیدها اجرهایی هستند که پروتئین‌ها را می‌سازند و آنزیم پاپائین مانند آنزیم‌های دیگری که در پانکراس بدن ما تولید می‌شوند به تجزیه پروتئین‌ها می‌پردازد ولی برخلاف آنها نیازی به محیط اسیدی ندارد. به همین دلیل مصرف پاپایا می‌تواند به برطرف کردن عوارض هاضمه در افرادی که اسید معده ضعیفی دارند کمک کند. فیبر موجود در پاپایا نیز در رفع یبوست بسیار مفید بوده و می‌تواند در تنظیم عملکرد آسان دستگاه هاضمه مؤثر باشد.

تخفیف التهاب

التهاب، واکنش طبیعی بدن در مقابل هجوم عوامل بیماری‌زا است ولی ریشه بسیاری از بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی، سرطان و دیابت نیز محسوب می‌شود. در پژوهش‌ها نشان داده شده است که مصرف پاپایا می‌تواند در رفع یا تخفیف التهاب بسیار مؤثر باشد و در کنار آن اثرات سالخوردگی را نیز معکوس نماید.

یکی دیگر از میوه‌هایی که به تخفیف التهاب کمک بسیاری می‌کند بلوبری است. جهت آشنایی بیشتر با این موضوع به مقاله مرتبط زیر مراجعه کنید:

مطالب مرتبط: فواید میوه بلوبری

تقویت خون

مفید بودن میوه پاپایا در بهبود بیماری کمبود پلاکت خون یکی از فواید شناخته‌شده مصرف این میوه است. این بیماری منجر به کاهش توان بدن در تشکیل لخته خون و افزایش احتمال خونریزی داخلی می‌شود. در پژوهش‌هایی ثابت شده است که مصرف میوه پاپایا می‌تواند منجر به افزایش میزان پلاکت و شمار گلبول‌های قرمز در خون شود. این خاصیت پاپایا منجر شده است تا پژوهشگران آن را به‌عنوان گزینه‌ای در درمان بیماری‌های خونی و مشکل انعقاد خود مدنظر قرار دهند.

مبارزه با عفونت‌های ویروسی

در گذشته از برگ‌های پاپایا در درمان تب دنگی استفاده می‌شد. این بیماری کشنده، در مناطق استوایی از طریق نیش پشه انتقال می‌یابد و مصرف دمکرده برگ پاپایا می‌تواند فعالیت ویروس‌ها را پس از پنج روز بسیار کاهش دهد. در فرهنگ‌های منطقه هاوایی نیز از پوست پاپایا برای درمان زخم‌ها استفاده می‌شد زیرا میزان آنزیم پاپائین در پوست پاپایا بیشتر است و همان‌طور که گفته شد این آنزیم می‌تواند با تجزیه پروتئین‌های موجود در پوسته ویروس‌ها، آنها را در مقابل سیستم ایمنی بدن بسیار ناتوان ساخته و قابلیت آنها در تولید مثل و پخش شدن را کاهش دهد.

کمک به جلوگیری از ابتلا به بیماری آسم

بتاکاروتن موجود در پاپایا، به‌عنوان ماده‌ای شناخته شده که در جلوگیری از بروز بیماری آسم بسیار مفید است. حفظ میزان کافی از ویتامین A در رژیم غذایی برای کاهش التهاب در مجاری تنفسی به‌ویژه در کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

برای خرید تنقلات کلیک کنید!

درمجموع خواص چشمگیر پاپایای خشک آن را به گزینه مناسبی به‌عنوان تنقلات تبدیل کرده و از آن در تهیه بسیاری از خوراکی ازجمله اسموتی‌ها، سالادها و تهیه شیرینی می‌توان استفاده کرد.

خرید تنقلات با بارجیل

برای داشتن یک تجربه شگفت انگیز از خرید آجیل، تنقلات و خشکبار کافیست به سایت بارجیل مراجعه و محصولات دلخواه خود را در کوتاهترین زمان و با بهترین قیمت سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید