برای بسیاری از افراد فکر کردن به زندگی بدون قهوه بسیار مشکل است. در حالی که قهوه به عنوان یک نوشیدنی صبحگاهی پرطرفدار محسوب می‌شود، نوشیدن قهوه در شب چطور است؟ شب زمانی است که بعضی از افراد پس از یک روز طولانی استراحت می‌کنند و از اوقات شخصی قبل از خواب لذت می‌برند. در ضمن دانشجویان نیز گاهی مجبور به شب بیداری هستند و قهوه دقیقا همان چیزی است که به آنها کمک می‌کند مطالعه باکیفیت‌تری داشته باشند. ما در این مطلب قصد داریم درباره فواید شب بیداری با قهوه بگوییم و بهترین قهوه برای بیداری و درس خواندن را معرفی کنیم. در ادامه همراه مجله بارجیل باشید.

فواید خوردن قهوه در شب

پیش از آنکه بخواهیم به بررسی بهترین قهوه برای هوشیاری بپردازیم، ابتدا کمی درباره فواید خوردن قهوه صحبت کنیم. به طور کلی تصورها بر این است که نوشیدن قهوه در شب ضرر دارد، ولی اینطور نیست. قهوه در شب نه تنها شما را بیدار نگه می‌دارد، بلکه نشان داده شده است که انگیزه و حافظه را نیز بهبود می‌بخشد. کافئین قهوه مستقیما بر گیرنده‌های خاصی در مغز شما تاثیر می‌گذارد و آن را به ابزاری ارزشمند برای مطالعه یا کار در طول شب تبدیل می‌کند. برخی از فواید خوردن قهوه در شب عبارت‌اند از:

1. نوشیدنی سالم برای کاهش وزن

قهوه یک اکسیر کاهش وزن است و برای حفظ متابولیسم بدن فواید زیادی دارد. قهوه حاوی آنتی اکسیدان‌هایی است که به خلاص شدن از شر سموم انباشته شده در بدن کمک می‌کند. نوشیدن قهوه در شب می‌تواند روند کاهش وزن را سریع‌تر کند.

2. بهبود خلق و خو

بسیاری از مردم شب‌ها برای بیدار ماندن قهوه می‌نوشند، اما آیا می‌دانستید که دلیل علمی پشت آن وجود دارد؟ قهوه حاوی کافئین است که گیرنده‌های دوپامین شما را فعال می‌کند. دوپامین یکی از انتقال دهنده‌های عصبی اصلی است که باعث ایجاد احساس خوب در شما می‌شود. نوشیدن منظم قهوه می‌تواند از کاهش سطح دوپامین در طول زمان جلوگیری کند. بنابراین، نوشیدن مکرر یک فنجان قهوه در شب یکی از راه‌هایی است که می‌تواند شما را از گرفتار شدن در برنامه‌های شبانه خود دور نگه دارد و به شما کمک کند در صورت نیاز هوشیار بمانید.

3. کافئین بیشتر از چای یا نوشابه

در حالی که چای و نوشابه حاوی مقدار خوبی کافئین هستند، قهوه دارای مقدار بسیار بالاتری است. این باعث می‌شود که نوشیدن قهوه در شب به بهترین گزینه برای نوشیدنی تبدیل شود، دقیقا زمانی که به دنبال مقدار متوسطی کافئین برای بیدار ماندن هستید.

4. کاهش افسردگی

قهوه یکی از سالم ترین نوشیدنی ها برای بیدار موندن است که می‌توانید مصرف کنید و افرادی که سه فنجان یا بیشتر در روز می‌نوشند، 50 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی یا خودکشی هستند. زیرا قهوه مملو از آنتی اکسیدان‌هایی است که فواید سلامتی زیادی دارند. بنابراین، اگر تا به حال در مورد نوشیدن قهوه در شب شک داشتید، امیدواریم که اکنون این تردیدها برطرف شده باشد.

5. مقابله بادیابت

قهوه حاوی کافئین است که به افراد کمک می‌کند کالری بیشتری بسوزانند. علاوه بر این، مصرف منظم قهوه با خطر کمتر ابتلا به دیابت نوع 2 ارتباط دارد. بنابراین، یک فنجان کوچک قهوه در شب و چند ساعت قبل از خواب می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به دیابت در شما کمک کند.

بهترین قهوه برای بیدار ماندن

مردی در حال نوشیدن قهوه در شب و پشت میز لپ تاپ

درباره قهوه نکات زیادی وجود دارد مثلا وقتی صحبت از دانه‌های تیره قهوه در مقابل دانه‌های روشن می‌شود، این تصور اشتباه وجود دارد که دانه تیره به دلیل رنگ تیره و طعم قوی، کافئین بیشتری دارد. حقیقت این است که دانه‌های برشته سبک به دلیل زمان کوتاه‌تر رست شدن، کافئین بیشتری دارند. بنابراین، کافئین بیشتری را نسبت به دانه‌های تیره حفظ می‌کنند. حال وقت آن است که به انواع مختلف قهوه برای بیدار ماندن نگاهی بیاندازیم:

1. اسپرسو

اگر می‌خواهید تا دیروقت بیدار بمانید و درس بخوانید، اسپرسو بهترین نوع قهوه است. 30 گرم اسپرسو بین 45 تا 75 میلی‌گرم کافئین دارد، در حالی که کافئین در 30 گرم قهوه معمولی، 20 میلی‌گرم است. افزایش کافئین با مقدار مصرف افزایش می‌یابد. اگر چندین شات اسپرسو مصرف کنید، اثرات آن نیز بالاتر می‌رود. اگر نمی‌تواند طعم قوی اسپرسو را تحمل کنید، می‌توانید آن را با آب رقیق کنید تا طعم تلخ آن کاهش یابد، علاوه بر این، اسپرسو با اضافه کردن آب تبدیل به قهوه امریکانو می‌شود.
ماکیاتو و کاپوچینو نیز هر دو نوشیدنی‌های مبتنی بر اسپرسو هستند که بهتر است صبح‌ها پس از بیدار شدن از خواب از نوشیدن آنها لذت ببرید، زیرا اعتقاد بر این است که نوشیدنی‌های سنگینی هستند که می‌توانند شما را برای مدت طولانی‌تری سیر نگه دارند. محتوای کافئین این انواع با اسپرسو یکسان است. تنها تمایز آنها اضافه کردن شیر است که باعث افزایش کالری و محتوای چربی نوشیدنی شما می‌شود.
اگر به‌طور منظم اسپرسو می‌نوشید، اما متوجه می‌شوید که انرژی و هوشیاری زیادی به شما نمی‌دهد، بنابراین باید میزان مصرف خود را تغییر دهید. سعی کنید آن را به صورت دبل یا در دو نوبت بنوشید، به خصوص اگر مجبور هستید تا دیروقت بیدار بمانید.

2. قهوه معمولی

اگر به دستگاه اسپرسو ساز دسترسی نداشتد، مشکلی وجود ندارد. شما می‌توانید از قهوه معمولی استفاده کنید که جزو بهترین قهوه ها برای درس خواندن محسوب می‌شود. بسته به نوع دانه های قهوه مورد استفاده، درجه برشته شدن و مقدار قهوه‌ای که می‌نوشید، یک فنجان قهوه معمولی بین 70 تا 140 میلی‌گرم کافئین دارد.
پر مصرف‌ترین نوع قهوه دم کرده معمولی، قهوه فیلتر است. به این ترتیب که آب جوش از بین دانه‌های آسیاب شده با فشار کم عبور می‌کند و به زمان بیشتری برای دم کشیدن نیاز دارد. ولی در اسپرسو اینطور نیست، زیرا قهوه با فشار از بین ذرات آسیاب شده عبور می‌کند. به همین جهت اسپرسو غلیظ‌تر و قوی‌تر از قهوه معمولی است.
شما می‌توانید به آن شیر، هل، دارچین یا هر طعم دهنده دیگری اضافه کنید تا انرژی‌زا و خوشمزه‌تر شود. بهتر است دانه‌های عربیکا را برای یک فنجان قهوه قوی‌تر و خوش طعم‌تر انتخاب کنید. اگر فقط برای بیدار ماندن نیاز به انرژی بیشتر دارید، سراغ روبوستا بروید که دو برابر عربیکا کافئین دارد.

3. قهوه فوری

به طور معمول، قهوه فوری دم می‌شود، خشک می‌شود و سپس به صورت گرانول آسیاب می‌شود. منظور از گرانول همان دانه‌های قهوه است که تحت عنوان قهوه فوری یا نسکافه خریداری می‌کنیم. به جای اینکه هر بار قهوه درست کنید، فقط کافیست روی آن آب داغ بریزید و هر زمان که بخواهید آماده می‌شود. لبنیات و شکر را نیز می‌توان به عنوان طعم‌دهنده اضافه کرد، اما برای جلوگیری از اثرات منفی، بهتر است شکر یا هر شیرین‌کننده مصنوعی دیگری حذف شود.
هنگامی که احساس خستگی می‌کنید، قهوه فوری به شما انرژی می‌دهد و شما را هوشیار نگه می‌دارد. با این حال، کافئین آن کمی کمتر از قهوه معمولی است. یک قاشق چای خوری پودر قهوه فوری بین 30 تا 90 میلی‌گرم کافئین دارد، در حالی که یک فنجان قهوه معمولی بین 70 تا 140 میلی‌گرم کافئین دارد. اما در هر صورت باز هم نسکافه برای درس خواندن مناسب است و نسبت به انواع دیگر قهوه زودتر سریع می‌شود و کافئین آن کافی است.

تاثیر مداومت در مصرف قهوه در شبانه‌روزی بر عملکرد تحصیلی

چند دانشجو با لیوان قهوه و دفتر

حال که درباره انواع قهوه برای شب بیداری صحبت کردیم، قصد داریم به شما بگوییم که به طور کلی نوشیدن قهوه در شبانه‌روز چه تاثیری بر عملکرد تحصیلی افراد دارد. برخی از مهمترین اثرات مثبت آن شامل موارد زیر می‌شوند:

1. تسهیل در یادگیری

کافئین سیستم عصبی مرکزی شما را تحریک می‌کند و باعث می‌شود بیدار و هوشیار بمانید. زیرا تعدادی از جنبه‌های عملکرد شناختی مانند زمان واکنش، توجه، حافظه و کنترل اجرایی را بهبود بخشد. این امر از طریق تعامل کافئین با گیرنده‌های خاصی در مغز ما، به دست می‌آید. این بدان معناست که وقتی دانش‌آموزان قهوه مصرف می‌کنند، ممکن است تمرکز بیشتری را در طول تحصیل حس کنند. این اثرات می‌توانند به ویژه در هنگام امتحانات یا پروژه‌های سخت بسیار مفید باشند.
در ضمن، زمانی که قهوه می‌نوشیم، کافئین موجود در آن می‌تواند منجر به افزایش تولید دوپامین در مغز ما شود. دوپامین نقش مهمی در توانایی ما برای تمرکز دارد. وقتی سطح دوپامین در حد مطلوب باشد، مغز ما می‌تواند ورودی‌ها و حواس‌پرتی‌هایی که برایمان پیش می‌آیند را بهتر مدیریت کند و به ما این امکان را می‌دهد که به طور موثرتری روی کار در حال انجام تمرکز کنیم. این موضوع باعث می‌شود تا مباحث را بهتر یاد بگیریم.

2. کاهش زمان واکنش

کافئین می‌تواند به کوتاه کردن زمان واکنش فرد کمک کند. این اساسا به این معنی است که می‌تواند به مغز شما کمک کند تا اطلاعات را سریع‌تر پردازش کند و سریع‌تر پاسخ دهد. این مزیت می‌تواند برای دانش آموزان بسیار مفید باشد. با افزایش سرعت واکنش، آنها سریع‌تر به سوالات پاسخ می‌دهند و فرآیند یادگیری نیز آسان‌تر می‌شود.

3. افزایش هوشیاری

کافئین نقش مهمی در تقویت شناختی دارد؛ زیرا هوشیاری و توجه را بهبود می‌بخشد. این مزایا می‌تواند منجر به بهبود عملکرد تحصیلی شود و کارهایی مانند خواندن، نوشتن یا حل مسئله را قابل کنترل‌تر کند.

تاثیرات جانبی قهوه در سلامتی و یادگیری

درست است که قهوه اثرات مثبتی در یادگیری دارد، ولی نباید از تاثیرات منفی آن غافل شویم. اگر دانش‌آموز یا دانشجو هستید، با مصرف قهوه ممکن است دچار مشکلات زیر شوید:

1. قطع کافئین و احساس درد

با اینکه مصرف کم قهوه نمی‌تواند خیلی اعتیادآور باشد، ولی باز هم بعد از ترک آن ممکن است دچار سردرد و دردهای عضلانی شوید. بنابراین به دانشجویان پیشنهاد می‌شود که آن را در مقادیر کم مصرف کنند. در غیر این صورت با نبود قهوه، در یادگیری آنها اختلال ایجاد می‌شود. لازم نیست که هر روز قهوه میل کنید، گاهی هم می‌توانید نوشیدنی‌های جایگزین را انتخاب کنید که در بخش بعدی به آنها می‌پردازیم. با این کار بدن شما به قهوه عادت نمی‌کند و اگر یک روز قهوه ننوشید، مشکل خاصی برای‌تان پیش نمی‌آید و عملکرد تحصیلی شما تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.

2. تداخل در خواب

قهوه در بیدار ماندن شما نقش دارد، ولی باید مراقب خواب خود هم باشید. خواب کافی اساسی‌ترین چیزی است که یک دانشجو یا دانش آموز به آن نیاز دارد. بنابراین قهوه را به مقدار کافی و در زمان مناسب بنوشید. هر شب سعی نکنید که با قهوه بیدار بمانید، زیرا ممکن است بعد از مدتی به طور کلی برنامه خواب شما تغییر کند. تصحیح ساعت خواب می‌تواند مشکل باشد و در عملکرد تحصیلی شما تاثیر جدی بگذارد.

3. فراموش کردن فعالیت بدنی

انجام ورزش و فعالیت بدنی به شما کمک می‌کند که سطح انرژی بیشتری داشته باشید و هورمون‌های شما هم به خوبی ترشح شوند. ولی گاهی اوقات افراد به قدری به قهوه تکیه می‌کنند که به طور کلی از فعالیت بدنی باز می‌مانند و دیگر نمی‌توانند انرژی لازم را این طریق دریافت کنند. پس پیشنهاد می‌شود که دانشجویان قهوه و فعالیت بدنی را به طور همزمان جهت افزایش انرژی خود در نظر بگیرند.
تا به اینجا فقط درباره معایب قهوه در یادگیری دانش آموزان صحبت کردیم، ولی معایب آن برای سلامت کلی بدن، شامل موارد زیر می‌شوند:
• استرس و اضطراب
• مضر برای افراد مستعد تپش قلب
• سردرد و سرگیجه
• افزایش خستگی در صورت مصرف مداوم و مکرر
• افزاش فشار خون ( در صورت مصرف زیاد از حد)
• سوزش معده
• کم آبی بدن و تکرر ادرار
• افزایش ریسک ابتلا به پوکی استخوان (در صورت مصرف زیاد از حد)
• افزایش سطح کلسترول خون در صورت مصرف قهوه فیلتر نشده

بهترین نوشیدنی برای بیدار ماندن (جایگزین های قهوه)

چند فنجان نوشدینی های کافئین دار به جای قهوه

با تمام این توضیحات شاید دلتان بخواهد که بدون قهوه بیدار بمانید یا در زمان امتحانات همه‌ی شب‌ها قهوه میل نکنید. بنابراین بهتر است که با برخی از نوشیدنی‌های دیگر نیز آشنا شوید. یک راه خوب برای بیدار ماندن، نوشیدن مقدار زیادی آب، یک فنجان چای سیاه یا سبز است که به تمرکز و کاهش خستگی کمک می‌کند. با این حال، ما در این بخش قصد داریم نوشیدنی‌های مفید دیگری را معرفی کنیم که شاید خیلی با آنها آشنا نباشید:

1. هات چاکلت

برخی از افراد ترجیح می‌دهند هات چاکلت را به صورت مداوم مصرف نکنند. زیرا معمولا از آن به عنوان یک شیرینی پر از شکر و شیر یاد می‌شود. ولی کاکائو به تنهایی مملو از مواد مغذی است که می‌تواند برای سلامتی مفید باشد. بنابراین شما می‌توانید شکلات تلخ را با کمی شیرین کننده مصرف کنید تا از تاثیرات آن بهره‌مند شوید.
هات چاکلت با شکلات تلخ یکی از نوشیدنی‌های نشاط‌آور برای شروع روز است. زیرا شکلات تلخ به جریان خون به مغز کمک می‌کند و باعث عملکرد بهینه آن می‌شود. در این صورت شما می‌توانید متمرکز و هوشیار بمانید و راحت‌تر درس بخوانید. در ضمن، شکلات به محافظت از مغز شما در برابر از دست دادن حافظه و سایر اختلالات شناختی مرتبط با افزایش سن کمک می‌کند.

2. آب سبزه گندم

شاید خیلی از ما اطلاع نداشته باشیم که آب سبزه گندم می‌تواند خستگی را از بین ببرد و مانند یک نوشیدنی انرژی‌زا عمل کند. به طور خلاصه، این نوشیدنی از گندم تازه جوانه زده (1 تا 2 هفته) تهیه می‌کنند. زیرا سرشار از ویتامین‌ها، مواد مغذی و مواد معدنی است. این نوشیدنی از ترکیب چندین غذای فوق العاده ساخته می‌شود که به تقویت سیستم ایمنی بدن و حفظ انرژی شما کمک می‌کند. همچنین سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی است که برای کاهش استرس اکسیداتیو و همچنین جلوگیری از آسیب سلولی مهم هستند.

3. سرکه سیب

سرکه سیب یکی از محبوب‌ترین و قدیمی‌ترین نوشیدنی‌های تاریخ است که به عنوان یک درمان طبیعی برای شرایط پزشکی مختلف، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوشیدنی را اگر صبح مصرف کنید، به بدن شما کمک می‌کند تا کم آب نشود و روز خود را احساس انرژی و نشاط شروع کنید. طبق پژوهش‌ها، این نوشیدنی در تقویت عملکرد شناختی و تقویت عملکرد مغز نقش دارد. همه اینها به دلیل اسید استیک است که به کاهش زوال عقل و کاهش احتمال آلزایمر کمک می‌کند.

4. چای ماچا

ماچا یک چای پودری شکلِ ژاپنی است که از مخلوط کردن آن در آب داغ تهیه می‌شود. ماچا در مقایسه با قهوه حاوی کافئین کمتری است؛ ولی با داشتن مقداری کافئین و آنتی اکسیدان‌ها فراوان، سطح انرژی شما را افزایش می‌دهد. ماچا سرشار از ویتامین C، روی و فیبر است. به همین دلیل باعث می‌شود تا انرژی بیشتری داشته باشید و تمرکزتان هم حفظ شود.

5. اسموتی سبز

اگر در حین درس خواندن احساس سنگینی چشم یا خواب آلودگی می‌کنید، روز خود را با یک اسموتی سبز شروع کنید. کافیست چند تکه آووکادو، تکه‌های آناناس، چند برگ اسفناج، یک موز و آب نارگیل را با هم مخلوط کنید؛ اسموتی شما آماده است. ترکیب سبزیجات یا میوه‌های مختلف آن را غنی از مواد مغذی و آنتی اکسیدان می‌کند. همه این‌ها باعث می‌شوند تا به یک نوشیدنی پر انرژی تبدیل شود.

6. آب لیمو

اگر می‌خواهید در حین درس خواندن بیدار بمانید، ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین گزینه آب لیمو است. آب لیمو بنوشید تا چهره شاداب‌تری داشته باشید و بدون مصرف کافئین احساس شادابی کنید. ابن نوشیدنی سرشار از ویتامین C است که به شما انرژی ذهنی زیادی می‌دهد و سطح انرژی شما را بالا می برد. پتاسیم موجود در لیمو باعث افزایش عملکرد مغز و افزایش هوشیاری می‌شود.

7. آب چغندر

این سبزی سرشار از مواد مغذی است و خواص مختلفی دارد که به بهبود سلامت و تندرستی شما کمک می‌کند. به لطف این خواص، آب چغندر راهی عالی برای شروع صبح است. این یکی از سالم‌ترین نوشیدنی‌ها است و برای تقویت حافظه و افزایش تمرکز معجزه می‌کند. این به دلیل وجود نیترات‌های طبیعی در چغندر است که مسئول افزایش جریان خون به مغز هستند. همچنین گفته می‌شود که آب چغندر میزان اکسیژنی که به مغز می‌رسد را افزایش می‌دهد و جنبه‌های مختلف عملکرد شناختی را بهبود می‌بخشد. این کار شما را متمرکز و هوشیار نگه می‌دارد و به شما کمک می‌کند با خستگی مبارزه کنید.

تعادل را فراموش نکنید!
قهوه، یک نوشیدنی مناسب برای افزایش انرژی روزانه است و افراد زیادی همه روزه به آن نیاز دارند. همچنین به شما کمک می‌کند شب‌ها راحت‌تر بیدار بمانید، کار کنید یا درس بخوانید. اگرچه هیچ چیز نمی‌تواند بهتر از یک خواب خوب شبانه باشد، اما به هر حال گاهی اوقات شما باید از قهوه برای بیدار ماندن کمک بگیرید.
بنابراین پیشنهاد می‌شود که فقط در مواقع ضروری شب‌ها قهوه بنوشید، از خواب شب غافل نشوید تا بیماری‌ها به سراغ شما نیایند. در ضمن، ما در بارجیل انواع قهوه‌ها را با بهترین قیمت عرضه می‌کنیم. همین حالا وارد محصولات سایت ما شوید و قهوه مورد نظرتان را آنلاین خریداری کنید.

منابع: houstonmethodist | m.timesofindia