وبلاگ سلامتی

کشورهای دیگر، بلندترین شب سال را چگونه میگذرانند؟

سفره شب یلدا چیده شده روی میز

شب یلدا طولانی‌ترین شب سال است و برای ایرانیان اهمیت زیادی دارد. از آن‌جایی که در این شب خورشید در دورترین فاصله از خط استوا قرار دارد، بنابراین زمستان در نیمکره شمالی و تابستان در نیمکره جنوبی آغاز می‌شود. در نتیجه شب یلدا خارجی ها نیز به عنوان انقلاب زمستانی شناخته می‌شود و کشورهای مختلفی این شب را جشن می‌گیرند. البته هر کشور یلدا را با توجه به فرهنگ خود برگزار می‌کند و برخی از آنها بسیار جذاب هستند.

در این مقاله همراه بارجیل باشید تا اطلاعاتی درباره شب یلدا در خارج از ایران را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

مورد اول؛ پاکستان

پاکستانی‌ها طبق آداب و رسوم قدیمی خود در شب یلدا دعا و نیایش می‌کنند. مردها  مراسم استحمام زمستانی را انجام می‌دهند، به این صورت که تکه‌ای نان به دست می‌گیرند و روی سرشان آب می‌ریزند. این حمام به صورت ایستاده انجام می‌شود و از صبح تا ظهر آخرین روز پاییز ادامه دارد. زنان و دختران نیز مراسم سنتی استحمام را انجام می‌دهند و سپس آتش افروزی، جشن و شادی و خوردن شکمبه بز برگزار می‌شود.

مورد دوم؛ افغانستان

وقتی صحبت از یلدای خارجی می‌شود، باید حتما از کشور افغانستان هم صحبت کنیم. زیرا شب یلدای مردم افغانستان تقریبا شبیه به مراسم ایران است. مردم سفره یلدا را می‌چینند و بر روی آن میوه‌ها و آجیل‌های خوشمزه قرار می‌دهند. ترکیبات آجیل یلدا آنها نیز تقریبا مانند ما ایرانی‌ها است. انار و هندوانه دو میوه اصلی سفره محسوب می‌شوند که رنگ قرمز آنها نماد سرخی خورشید است. مردم باید این شب را در کنار بزرگترهای خانواده بگذرانند و اوقات خوشی داشته باشند. یلدا در بلخ نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و مردم شب زنده‌داری و شعرخوانی می‌کنند. در مزارشریف، هر ساله فرهنگ دوستان در شمال افغانستان این شب را بر اساس آداب و رسوم خود جشن می‌گیرند.

مورد سوم؛ تاجیکستان

جشن یلدای ۷۰۰۰ ساله ایرانی در کشورهای آسیای میانه مانند تاجیکستان نیز برگزار می‌شود. در تاجیکستان مردم فارسی زبان دور سفره یلدا جمع می‌شوند و برای تزئین سفره از انار، هندوانه و تنقلات استفاده می‌کنند. همچنین تزئین آجیل برای شب یلدا هم انجام می‌دهند تا سفره زیباتری داشته باشند. یکی دیگر از آداب این شب درست کردن دسرهای خوشمزه به شکل موجودات زنده است. بسیاری از بزرگان روستا دیوارهای پنجره را با پوستین می‌پوشانند، آن‌ها را روی سقف‌های چرمی آویزان می‌کنند و در بخشی از حیاط گندم می‌پاشند. همچنین در این شب مراسم گرفتن فال هم انجام می‌دهند.

مورد چهارم؛ بولیوی، پرو و اکوادور

شاید با فکر کردن به یلدا در خارج از کشور، اصلا به ذهن‌تان نرسد که سه کشور بولیوی، پرو و اکوادور هم شب یلدا دارند. مردم این سه کشور رسم مشترکی در شب یلدا دارند و آن هم پیچیدن طناب به دور خورشید است. آنها برای اینکه دست‌شان به خورسید برسد، در مراسمی نمادین به بالای کوه می‌روند و با این کار گویی روزها را بلندتر می‌کنند. ارتفاعات ماچو پیچو یکی از معروف‌ترین و باستانی‌ترین مکان‌های پرو است که برای پیچیدن طناب به دور خورشید استفاده می‌شود.

مورد پنجم؛ کره جنوبی

در کره نیز غذایی به اسم سائیلسیم، با برنج و لوبیا قرمز درست می‌شود. آنها در این روز مایع مخصوصی را در اطراف خانه خود می‌پاشند تا ارواح خبیثه و ارواح شیطانی را از خود دور کنند. شاید منشا این امر یک افسانه قدیمی باشد که بر طبق آن در آخرین روز پاییز روح شکارچی برای یافتن طعمه در فصل سرما به خانه روستاییان می‌رود.

مورد ششم؛ ژاپن

خوب است بدانید یکی از جالب‌ترین مراسم شب یلدا در خارج، مربوط به کشور ژاپن است. مردم ژاپن در این روز نه تنها برای دفع نیروهای منفی، بلکه برای محافظت از خود در برابر سرمای زمستانی که در راه است، حمام مرکبات می‌گیرند. این حمام به معنی غوطه‌ور شدن در وان مرکبات است، اما اگر امروز می‌خواهید این کار را انجام دهید، کافیست مقداری لیمو پرتقال را داخل وان رها کنید.

 هفتم؛ اسکاتلند

در اسکاتلند مراسمی مانند کاسه زنی نوروز ایرانی‌ها برگزار می‌شود که در آن فردی با موهای بلند مشکی به خانه همسایه می‌رود و هدایایی مانند نمک، نان، نوشیدنی، پودینگ میوه، شیرینی و شکلات می‌گیرد. این مراسم از نیمه شب شروع می‌شود و یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های زمستانی اسکاتلندی‌ها به حساب می‌آید. شما هم می‌توانید برای تارت انار یا ژله انار ویژه شب چله را به عنوان دسر درست کنید و خوراکی‌های متنوع‌تری برای بلندترین شب سال خود تدارک ببینید.

 مورد هشتم؛ غرب آفریقا

اما شاید بتوان گفت جذاب‌ترین فستیوال‌های شب یلدا در خارج از کشور، در غرب آفریقا انجام می‌شوند. در این جشن‌ها مردم با لباس‌های عجیب و غریب مانند سر گاو، بدن اسب، شیاطین و فرشتگان به خیابان‌ها می‌آیند و موسیقی آیینی خود را برای استقبال از سرما می‌نوازند.

مورد نهم؛ روسیه

در روسیه مردم در طولانی‌ترین شب سال دعا می‌خوانند و غذای معمول آنها نان، پنیر و عسل است. آنها با قدم زدن در خیابان‌ها، روشن کردن چراغ‌های رنگارنگ و دادن شیرینی‌های خانگی به یکدیگر در طولانی ترین شب سال به استقبال زمستان می‌روند. شما نیز می‌توانید در ایران هم با طرز تهیه ترافل انار یلدایی آشنا شوید و با این دسر خوشمزه از مهمانان خود پذیرایی کنید.

سفارش آنلاین آجیل یلدا از بارجیل

آجیل یکی از مهمترین خوراکی‌های شب یلدا است و به زیباتر کردن این شب کمک می‌کند. پس باید به فکر آجیل تازه و با کیفیت باشید که در زمان مناسب به دست شما برسد. پیشنهاد می‌کنیم با سفارش آنلاین آجیل از بارجیل شبی به یاد ماندنی را برای خود و عزیزان‌تان رقم بزنید. ما در بارجیل شرایطی را فراهم کرده‌ایم تا متنوع‌ترین آجیل با بسته‌بندی‌های شیک و در سریع‌ترین زمان ممکن برای شما ارسال شود.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید