آجیل تزیین شده در تنگ بلور با روبان سفید برای یلدای عروس

آجیل شب یلدای عروس: ترکیبات و تزیین آن (+ویدئو)

16 فروردین 1402 بارجیل

مگر می‌شود ایرانی بود و شب یلدا را با خاطرات خوش حافظ خوانی دور کرسی خانه مادربزرگ، هندوانه‌ی سرخ قاچ شده، کاسه‌ی انار و گلپر و یک ظرف آجیل یلدا برای بلندترین شب‌نشینی سال به یاد نیاورد؟ شب یلدا یا شب چله یکی از قدیمی‌ترین جشن‌های باستانی ما ایرانی‌هاست که از کودکی آن را با شب‌نشین کنار اعضای خانواده به یاد می‌آوریم. حالا اگر بخت یاری کرد و در این شب فرخنده تازه عروسی هم در جمع خانواده داشتیم، مراسم یلدا باکیفیتی دوچندان برگزار می‌شود. هدیه دادن در اعیاد و جشن‌ها به نوعروسان هم از دیگر رسومات زیبای ما ایرانی‌هاست که در شب چله با هدیه دادن طلا، لباس و تزیینات خاص میوه و آجیل یلدای عروس همراه است.

اگر شما هم دوست دارید با ترکیبات آجیل شب یلدای عروس و تزیین آجیل چله عروس آشنا شوید، در ادامه همراه وبلاگ بارجیل باشید.

ایده تزیین آجیل شب یلدا برای عروس از چه زمانی شکل گرفت؟

سفره یلدای تزئین شده با کیک، آجیل، ژله و میوه

تا چند سال پیش رسم بر این بود که در کنار هدایای شب چله عروس سبدهای بزرگ میوه‌آرایی شده هم تهیه می‌کردند. اما بخش زیادی از این میوه‌ها برش خورده و صرفا برای تزیین سبد میوه مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در نتیجه، پس از پایان جشن دور ریخته می‌شدند. همین مسئله باعث شد تا به مرور از محبوبیت میوه‌آرایی که نمونه بارز مصرف‌گرایی بود، کاسته و به محبوبیت تزیین آجیل شب یلدای عروس افزوده شود.

تا پیش از این آجیل شب یلدای عروس بیشتر به صورت یک سنبل کوچک از شب چله در کنار سایر هدایا قرار می‌گرفت. اما حالا با شکل گرفتن ایده‌های جدید برای تزیین آجیل شب یلدای عروس می‌بینیم که این خوراکی خوشمزه دیگر نه به عنوان سنبلی از یلدا، بلکه به عنوان یکی از هدایای اصلی برای جشن شب چله عروس آماده می‌شود. حقیقت این است که مردم همیشه از ایده‌های جدید برای تنوع بخشیدن به آیین و رسوم قدیمی استقبال می‌کنند و به همین دلیل است که ایده‌های جدیدی چون تهیه کیک هندوانه برای شب یلدا و آجیل آرایی برای تبریک چله به نوعروسان به سرعت محبوب شدند.

چرا اولین آجیل شب یلدای عروس مهم است؟

سال‌ها پیش رسم بر این بود که خانواده دختر با پخت آجیل پلو برای اولین یلدای عروس میزبان داماد باشند و خانواده داماد هدایای یلدا را بر روی طبق یا سینی‌های بزرگی چیده و روی سر گرفته، سمت خانه عروس بروند. آن زمان، در دورانی که مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌هایمان کم سن و سال بودند، میان عوام این‌طور تعریف شده بود که هرچه تعداد طبق‌ها بیشتر و وزن آن‌ها سنگین‌تر باشد، نشان از مهر و محبت بیشتر خانواده داماد به عروس جدیدشان دارد.

حالا دیگر در شهرهای بزرگ آیین شب یلدایی عروس مانند روستاها و شهرهای کوچک برگزار نمی‌شود و خانواده‌ها با تجملات کمتری برای عروس خود جشن یلدا می‌گیرند. در هر صورت برای نوعروسان مهم است که اگر هدیه‌ای از سمت خانواده داماد دریافت می‌کنند، آن هدیه فارغ از ارزش مادی، باکیفیت و زیبا باشد. شاید به همین دلیل است که نحوه تزیین آجیل شب یلدا برای عروس را مهم می‌دانند.

برخلاف میوه‌آرایی و گل‌آرایی که هردو به عنوان یک رشته هنری مجزا در آموزشگاه‌های هنری آموزش داده می‌شوند، آجیل آرایی و تزیین آجیل شب یلدا برای عروس کار سختی نیست و به ابزار خاصی نیاز ندارد. کافیست این مطلب را مطالعه کنید، چند عدد عکس مشاهده کنید و برای چله عروس ایده بگیرید.

ترکیبات آجیل یلدای عروس چیست؟

مقداری آجیل و میوه خشک تزئین شده

ترکیب هدایایی که در شب یلدا از سمت خانواده داماد برای خانواده عروس خریداری می‌شود، در فرهنگ‌ها و یا شهرهای مختلف تقریبا یکسان است. اما در این میان هنوز بر سر خرید طلا و لباس اختلاف سلیقه‌هایی وجود دارد. البته نظر خانواده داماد در این مورد هرچه که باشد میوه و آجیل شب یلدای عروس پای ثابت هدایا هستند که معمولا به شکل زیبایی تزیین می‌شوند.

آجیل شب یلدا برای عروس شامل همان آجیلی است که از زمان‌های دور بر سر سفره یلدا می‌چیدند. ترکیب چهار مغز پسته، بادام، گردو و فندق اصلی‌ترین گزینه‌ها برای آجیل شب یلدا هستند، اما بعضی‌ها تمایل دارند گزینه‌های دیگری چون مغز بادام‌هندی، بادام‌زمینی، تخمه و انواع میوه‌های خشک مانند توت، کشمش، انجیر و … را هم به سبد آجیل یلدا برای عروس اضافه کنند.

البته خرید آجیل شب یلدا برای عروس و ترکیب میوه خشک تا حدودی به منطقه‌ای که افراد در آن زندگی می‌کنند هم بستگ دارد. برای مثال، اگر سوغات یک منطقه پسته و زردآلو باشد، احتمالا در ترکیب آجیل شب یلدا برگه زردآلو، قیسی و مدل‌های مختلفی از مغز پسته شور شده را می‌بینید.

تزیین آجیل برای عروس در شب یلدا

ایده‌های بسیار متنوعی برای تزیین آجیل شب یلدا برای عروس وجود دارند، در شهرهای بزرگ با کمی جستجو می‌توان افراد یا تیم‌هایی را برای آجیل آرایی یلدا پیدا کرد. اما اگر تمایل دارید خودتان برای تزیین آجیل یلدای عروس اقدام کنید، کافیست یکی از روش‌هایی که در ادامه برایتان می‌نویسم را انتخاب کند. در ضمن، ما پیش‌تر درباره تزیینات شب یلدا صحبت کرده‌ایم و می‌توانید از این مطلب نیز ایده‌های خوبی بگیرید.

تزیین چله عروس با ظروف بزرگ و تنگ

مقداری آجیل تزئین شده در تنگ

برای تزیین آجیل یلدای عروس می‌توانید از ظروف بزرگ چند خانه استفاده کنید. این ظروف پلاستیکی را می‌توان از فروشگاه‌های پلاسکو و یا فروشگاه‌های ظروف یکبار مصرف تهیه کنید. برای تزیین آجیل در این ظروف کافیست هر خانه را به یک نوع مغز اختصاص دهید. پیشنهاد می‌کنیم قسمت وسط ظرف را با میوه‌های خشک پر کرده و آجیل را دورتادور میوه‌ها بچینید. در ضمن، تنگ نیز ایده خوبی است، زیرا بدون نیاز به چندین ظرف می‌توانید آجیل‌ها را به صورت چند لایه در آن تزیین کنید.

قالب مقوایی و پلاستیکی برای یلدای عروس

مقداری آجیل تزیین شده در پلاستیک و بسته شده با روبان

روش دیگر برای آجیل آرایی استفاده از قالب‌های مقوایی است. این یکی از ساده‌ترین و در عین حال زیباترین مدل‌های آجیل آرایی است که برای جشن یلدای نوعروسان پیشنهاد می‌شود. برای اجرا کردن این روش کافیست یک طرح ساده هندسی یا یک طرح سنتی که معمولا از میان طرح‌های بته‌جقه انتخاب می‌شود را به عنوان الگو در نظر بگیرید.

نوارهای مقوایی را پهنای دلخواه (بین ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر) برش بزنید و طرح انتخاب شده را به صورت سه بعدی اجرا کنید. طرح سه بعدی شده را بر روی یک دیس شیشه‌ای یا روی یک سطح صاف قرار داده و هر بخش از این شکل هندسی را به یک نوع خاصی از آجیل اختصاص دهید. اگر در نحوه چیدمان و نوع رنگ‌بندی دقت کنید، در انتها یک طرح بسیار زیبا از آجیل شب یلدای عروس خواهید داشت. در ضمن، اگر وقت زیادی برای درست کردن مقوا ندارید، مشکلی نیست. شما می‌توانید با استفاده از همان پلاستیک‌هایی که در خانه دارید، آجیل‌ها را به سادگی تزیین کنید.

تزیین آجیل یلدای عروس در دیس بزرگ

مقداری آجیل تزیین شده در سینی بزرگ و قالب بندی شده

آخرین روش برای تزیین آجیل عروس چیدمان ذهنی آجیل بر روی یک دیس مسطح بزرگ و ایجاد یک طرح معنادار است. برای مثال می‌توان از چیدمان آجیل برای طراحی نام عروس یا تاریخ شب یلدا استفاده کرد. این روش در تزیین آجیل یلدا سخت‌تر از دو روش قبل است، در نتیجه به زمان بیشتری برای طراحی و اجرا نیاز دارد. شک نکنید تصاویر اینترنتی ایده‌های جالبی از این مدل چیدمان به شما نشان می‌دهند. اگر طراحی نام و تاریخ برای شما سخت بود، می‌توانید چند قالب تهیه کنید و داخل سینی قرار دهید. با این کار خیلی راحت انواع آجیل را در قالب بریزید و به آن طرح بدهید.

چندان مهم نیست که کدام روش در تزیین آجیل شب یلدای عروس را انتخاب می‌کنید، چیزی که بسیار اهمیت دارد، اول از همه استفاده از آجیل با کیفیت و دوم، خاص بودن تزئینات شماست. برای رسیدن به تزئینات خاص، قطعا باید از خودتان کمی خلاقیت به خرج دهید.

ویدیو تزیین آجیل شبل یلدای عروس

در این بخش تزئین آجیل یلدای عروس در تنگ را به اشتراک گذاشته‌ایم. این ویدیو را مشاهده کنید تا تزئین آجیل برای شما ساده‌تر شود و از آن ایده بگیرید: 

دیدگاه شما
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آجیل شب یلدای عروس: ترکیبات و تزیین آن (+ویدئو)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربر عزیز اگر قصد خرید عمده دارید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید

021-91300576