وبلاگ سلامتی

آجیل شب یلدای عروس: ترکیبات و تزیین آن (+ویدئو)

آجیل تزیین شده در تنگ بلور با روبان سفید برای یلدای عروس

تست مگر می‌شود ایرانی بود و شب یلدا را با خاطرات خوش حافظ خوانی دور کرسی خانه مادربزرگ، نقل متل‌ها، هندوانه‌ی سرخ قاچ شده، کاسه‌ی انار و گلپر و یک ظرف آجیل یلدا برای بلندترین شب‌نشینی سال به یاد نیاورد؟ شب یلدا یا شب چله یکی از قدیمی‌ترین جشن‌های باستانی ما ایرانی‌هاست که از کودکی آن را با شب‌نشین کنار اعضای خانواده به یاد می‌آوریم. حالا اگر بخت یاری می‌کرد و در این شب فرخنده تازه عروسی هم در جمع خانواده داشتیم مراسم یلدا باکیفیتی دوچندان برگزار می‌شد. هدیه دادن در اعیاد و جشن‌ها به نوعروسان هم از دیگر رسومات زیبای ما ایرانی‌هاست که در شب چله با هدیه دادن طلا، لباس و تزیینات خاص میوه و آجیل یلدای عروس همراه است.

ایرانیان باستان یلدا را زاینده نور و روشنایی می‌دانستند، بر اساس این باور، آخرین شب پاییز و شروع اولین روز زمستان به عنوان روز تولد مهر یا روز زایش خورشید در نظر گرفته می‌شد. فردای این شب با تولد زمستان، تابش نور بلندتر شده و ایرانیان باستان به این مناسب جشن و پای‌کوبی بزرگی برپا می‌کردند. جالب است بدانید یلدا از معدود رسوماتی است که ازقدیم الایام بدون هیچ تغییر ملموسی، به همان شیوه باستانی جشن گرفته می‌شود.

به نظر شما چرا باید چنین شب خاطره‌انگیزی را برای هدیه دادن به نوعروس‌ها از دست بدهیم؟ شما درباره تزیین آجیل برای یلدا چیزی شنیده‌اید؟ این یک سنت قدیمی است، در این شب با میوه‌آرایی و آجیل آرایی شب یلدا برای نوعروس خانواده جشن کوچکی برپا می‌شود و به مناسبت اولین یلدای حضور او در خانواده داماد، هدایایی را تقدیمش می‌کنند.

ایده آجیل یلدای عروس از چه زمانی شکل گرفت؟

تا چند سال پیش رسم بر این بود که در کنار هدایای شب چله عروس سبدهای بزرگ میوه‌آرایی شده هم تهیه می‌کردند؛ اما بخش زیادی از این میوه‌ها برش خورده و صرفا برای تزیین سبد میوه مورد استفاده قرار می‌گرفتند، در نتیجه پس از پایان جشن دور ریخته می‌شدند. همین مسئله باعث شد تا به مرور از محبوبیت میوه‌آرایی که نمونه بارز مصرف‌گرایی بود، کاسته و به محبوبیت تزیین آجیل شب یلدای عروس افزوده شود.

تا پیش از این آجیل شب یلدا برای عروس بیشتر به صورت یک سنبل کوچک از شب چله در کنار سایر هدایا قرار می‌گرفت؛ اما حالا با شکل گرفتن ایده‌های جدید برای تزیین آجیل شب یلدای عروس می‌بینیم که این خوراکی خوشمزه دیگر نه به عنوان سنبلی از یلدا بلکه به عنوان یکی از هدایای اصلی برای جشن شب چله عروس آماده می‌شود. حقیقت این است که مردم همیشه از ایده‌های جدید برای تنوع بخشیدن به آیین و رسوم قدیمی استقبال می‌کنند و به همین دلیل است که ایده‌های جدیدی چون تهیه کیک هندوانه برای شب یلدا و آجیل آرایی برای تبریک چله به نوعروسان به سرعت محبوب شدند.

چرا اولین آجیل شب یلدا برای عروس خانم‌ها مهم است؟

سال‌ها پیش رسم بر این بود که خانواده دختر با پخت آجیل پلو برای اولین یلدای عروس میزبان داماد باشند و خانواده داماد هدایای یلدا را بر روی طبق یا سینی‌های بزرگی چیده و روی سر گرفته، سمت خانه عروس بروند. آن زمان، در دورانی که مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌هایمان کم سن و سال بودند میان عوام این‌طور تعریف شده بود که هرچه تعداد طبق‌ها بیشتر و وزن آن‌ها سنگین‌تر باشد نشان از مهر و محبت بیشتر خانواده داماد به عروس جدیدشان دارد. هرچند که حالا نقل این حرف‌ها بیشتر شبیه به یک شوخیست؛ اما زمانی این باورهای غلط میان خانواده‌ها رواج داشت. بد نیست اضافه کنیم که هنوز هم در بعضی مناطق میزان و کیفیت هدایای این شب مانند آجیل یلدای عروس، تزئینات و وزن طلا را نوعی احترام به خانواده عروس میدانند.

حالا دیگر در شهرهای بزرگ آیین شب یلدایی عروس مانند روستاها و شهرهای کوچک برگزار نمی‌شود و خانواده‌ها مهر و محبت یکدیگر را از روی وزن طلا یا تزیینات آجیل شب یلدا برای عروس نمی‌سنجند؛ اما در هر صورت برای نوعروسان مهم است که اگر هدیه‌ای از سمت خانواده داماد دریافت می‌کنند آن هدیه فارغ از ارزش مادی و یا به عبارت دیگر فارغ از میزان سنگینی طبق‌ها، باکیفیت باشد. شاید به همین دلیل است که نحوه تزیین آجیل شب یلدا برای عروس را مهم میدانند.

برخلاف میوه‌آرایی و گل‌آرایی که هردو به عنوان یک رشته هنری مجزا در مدرسه‌های هنری آموزش داده می‌شوند آجیل آرایی و تزیین آجیل شب یلدا برای عروس کار سختی نیست و به ابزار خاصی نیاز ندارد. کافیست از نمونه عکس‌های اختصاصی تیم بارجیل برای تزیین آجیل یلدا و خلاقیتتان در این زمینه کمک بگیرید تا برای جشن یلدا یک دیس فوق‌العاده از آجیل چله آماده کنید. البته بد نیست اضافه کنیم که این دیس آجیل یلدایی عروس تنها جنبه تزییناتی دارد و قرار نیست از آن برای پذیرایی استفاده کنید پس مقدار آجیلی که برای این کار استفاده می‌کنید مهم نیست. بهتر است بگوییم در این مرحله کمیت را کنار گذاشته و تنها به کیفیت آجیل آرایی توجه کنید.

ترکیبات آجیل یلدای عروس چیست؟

ترکیب هدایایی که در شب یلدا از سمت خانواده داماد برای خانواده عروس خریداری می‌شود در فرهنگ‌ها و یا شهرهای مختلف تقریباً یکسان است؛ اما در این میان هنوز بر سر خرید طلا و لباس اختلاف سلیقه‌هایی وجود دارد. البته نظر خانواده داماد در این مورد هرچه که باشد میوه و آجیل شب یلدای عروس پای ثابت هدایا هستند که معمولاً به شکل زیبایی تزیین می‌شوند.

آجیل شب یلدا برای عروس شامل همان آجیلی است که از زمان‌های دور بر سر سفره یلدا می‌چیدند. ترکیب چهار مغز پسته، بادام، گردو و فندق اصلی‌ترین گزینه‌ها برای آجیل شب یلدا هستند اما بعضی‌ها تمایل دارند گزینه‌های دیگری چون مغز بادام‌هندی، بادام‌زمینی، تخمه و انواع میوه‌های خشک مانند توت، کشمش، انجیر و … را هم به سبد آجیل یلدا برای عروس اضافه کنند.

البته خرید آجیل شب یلدا برای عروس و ترکیب میوه خشک تا حدودی به منطقه‌ای که افراد در آن زندگی می‌کنند هم‌بستگی دارد. برای مثال اگر سوغات یک منطقه پسته و زردآلو باشد احتمالاً در ترکیب آجیل شب یلدا برگه زردآلو، قیسی و مدل‌های مختلفی از مغز پسته شور شده را می‌بینید.

تزیینات و چیدمان آجیل شب چله عروس

ایده‌های بسیار متنوعی برای تزیین آجیل شب یلدا برای عروس وجود دارد، در شهرهای بزرگ با کمی جستجو می‌توان افراد یا تیم‌هایی را برای آجیل آرایی یلدا پیدا کرد؛ اما اگر تمایل دارید خودتان برای تزیین آجیل یلدای عروس اقدام کنید کافیست یکی از روش‌هایی را که در ادامه برایتان می‌نویسم انتخاب کند.

روش اول: برای تزیین آجیل یلدای عروس می‌توانید از ظروف بزرگ چند خانه استفاده کنید. این ظروف پلاستیکی را می‌توان از فروشگاه‌های پلاسکو و یا فروشگاه‌های ظروف یکبار مصرف تهیه کنید. برای تزیین آجیل در این ظروف کافیست هر خانه را به یک نوع مغز اختصاص دهید. پیشنهاد می‌کنیم قسمت وسط ظرف را با میوه‌های خشک پر کرده آجیل را دورتادور میوه‌ها بچینید.

روش دوم: روش دیگر برای آجیل آرایی استفاده از قالب‌های مقوایی ست. این یکی از ساده‌ترین و در عین حال زیباترین مدل‌های آجیل آرایی است که برای جشن یلدای نوعروسان پیشنهاد می‌شود. برای اجرا کردن این روش کافیست یک طرح ساده هندسی یا یک طرح سنتی که معمولاً از میان طرح‌های بته‌جقه انتخاب می‌شود را به عنوان الگو در نظر بگیرید. نوارهای مقوایی را پهنای دلخواه (بین ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر) برش بزنید و طرح انتخاب شده را به صورت سه بعدی اجرا کنید. طرح سه بعدی شده را بر روی یک دیس شیشه ای یا روی یک سطح صاف قرار داده و هر بخش از این شکل هندسی را به یک نوع آجیل اختصاص دهید. اگر در نحوه چیدمان و نوع رنگ‌بندی دقت کنید در انتها یک طرح بسیار زیبا از آجیل شب یلدای عروس خواهید داشت.

روش سوم: آخرین روش برای تزیین آجیل عروس چیدمان ذهنی آجیل بر روی یک دیس مسطح بزرگ و ایجاد یک طرح معنادار است. برای مثال می‌توان از چیدمان آجیل برای طراحی نام عروس یا تاریخ شب یلدا استفاده کرد. این روش در تزیین آجیل یلدا سخت‌تر از دو روش قبل است در نتیجه به زمان بیشتری برای طراحی و اجرا نیاز دارد. شک نکنید تصاویر اینترنتی ایده‌های جالبی از این مدل چیدمان به شما نشان می‌دهد.

چندان مهم نیست که کدام روش در تزیین آجیل شب یلدای عروس را انتخاب می‌کنید، چیزی که بسیار اهمیت دارد اول از همه استفاده از آجیل با کیفیت و دوم، خاص بودن تزئینات شماست که قطعاً برای رسیدن به آن نیازمند صرف خلاقیت هستید. شما می‌توانید از فیلم اختصاصی تیم بارجیل برای تزیین آجیل یلدا عروس کمک بگیرید، اما ایده گرفتن از عکس‌ها و فیلم های آماده نباید به مانعی برای اجرا کردن ایده‌های خلاقانه‌ی شما تبدیل شود.

در کامنت‌ها برای ما بنویسید شما چه پیشنهادی برای تزیین آجیل شب یلدای عروس دارید؟

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید