وبلاگ سلامتی

آجیل شب یلدا شامل چیست؟ (نمادهای آجیل چله)

کاسه آجیل یلدا در کنار چند انار و برگ زرد پاییزی

یلدا یکی از سرگرم‌کننده‌ترین جشن‌های باستانی برای ما ایرانی‌هاست، کمتر کسی می‌تواند ادعا کند در شب‌نشینی یلدا به او خوش نمی‌گذرد، بر فرض محال که در این شب فرخنده هیچ نکته مثبتی برای خوش‌گذرانی وجود نداشته باشد، آیا آن سفره رنگی و پروپیمان، سبدهای میوه، کیک و دسرهای شیرین، هندوانه و انار دانه شده و کاسه‌ی هفت‌رنگ آجیل برای خوش‌گذرانی در بلندترین شب سال کافی نیستند؟ گفتیم آجیل، اصلاً شما میدانید آجیل یلدا چیست؟

مختصری درباره آجیل شب چله

تصویر گرافیکی از میوه و آجیل شب چله

حتماً تا به حال نام آجیل مشکل‌گشا به گوشتان خورده است. این نوع آجیل معمولاً به عنوان خیرات در مراسم مذهبی پخش می‌شود. شاید فکر کنید این تنها آجیل مناسبی برای ما ایرانی‌هاست اما سخت در اشتباهید! یلدا پس از جشن باستانی نوروز یکی از خاطره‌انگیزترین جشن‌های سنتی برای ما ایرانی‌ها به حساب می‌آید، کم سن و سال که بودیم خوراکی‌های متنوع شب یلدا مهم‌ترین دلیل محبوبیت این جشن بودند، همین علاقه‌مندی در سنین خردسالی باعث شد که سال‌ها بعد در بزرگ‌سالی، همچنان به برگزاری جشن یلدا علاقه‌مند باشیم.

آجیل یکی از اصلی‌ترین خوراکی‌های یلدایی و دومین آجیل مناسبتی برای ما ایرانی‌هاست که قرار است در ادامه این مقاله به بررسی آن بپردازیم. اگر می‌خواهید بدانید آجیل یلدا چیست و اصلاً چرا آن را بر سر سفره یلدا می‌گذاریم ادامه این مقاله را از دست ندهید.

آجیل شب یلدا نماد چیست؟

شب نشینی خانواده ایرانی بر سر سفره یلدا در قدیم

فلسفه‌ی حضور آجیل در ترکیب خوراکی‌های شب یلدا داستانی دارد که در ادامه برایتان بازگو می‌کنیم. نقل است که در زمان‌های دور دهقان‌ها و کشاورزان در پایان پاییز به مناسبت پایان فصل برداشت و شروع فصل استراحت دور یکدیگر جمع می‌شدند، مجلس ساده‌ای تدارک دیده و با آجیل و میوه‌های نگهداری شده از تابستان از خودشان پذیرایی می‌کردند. در واقع برپایی این جشن در سال‌های متوالی زمینه‌ساز شکل‌گیری جشنی باستانی به نام یلدا شد.

به عبارت دیگر می‌توان این خوراکی، یعنی آجیل را به عنوان بنیان‌گذار جشن محبوب ما ایرانی‌ها در پایان پاییز و شروع زمستان معرفی کرد. احتمالاً به همین دلیل است که حالا ترکیب آجیل شب یلدا را به عنوان یک بخش اصلی در پذیرایی این جشن به حساب می‌آوریم و به دنبال روش‌های تزیین آجیل شب یلدا هستیم.

اگر می‌خواهید بدانید آجیل شب یلدا چی داره در ادامه این مقاله از بارجیل همراه ما باشید.

آجیل یکی از اصلی‌ترین خوراکی‌های یلدایی و دومین آجیل مناسبتی برای ما ایرانی‌هاست که قرار است در ادامه این مقاله به بررسی آن بپردازیم. اگر می‌خواهید بدانید آجیل یلدا چیست و اصلاً چرا آن را بر سر سفره یلدا می‌گذاریم ادامه این مقاله را از دست ندهید.

آجیل شب یلدا از چه چیزهایی تشکیل شده است؟

سینی بزرگ آجیل یلدا در آجیل فروشی

آجیل یلدا چیست؟ در پاسخ به این سؤال متداول باید بگوییم که ترکیب آجیل و میوه خشک یلدا تا حدودی به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد. برای مثال اگر سوغات یک منطقه پسته و زردآلو باشد احتمالاً در ترکیب آجیل شب یلدا برگه زردآلو، قیسی و مدل‌های مختلفی از مغز پسته شور شده را می‌بینید. اگر یک منطقه را با باغ‌های گردو می‌شناسند احتمالاً مغز گردو در آجیل یلدا حرف اول را می‌زند و به همین منوال هر منطقه ترکیب خاص خود را برای پذیرایی جشن یلدا دارد.

اما به طور کلی از قدیم‌الایام ترکیب آجیل شب یلدا مخلوطی از چهارمغز پسته، بادام، گردو و فندق بوده است که البته می‌توان گفت کمتر کسی به آن پایبند است. اکثر مردم برای پذیرایی جشن یلدا آجیل چهارمغز مخصوص شامل پسته، فندق، بادام و بادام هندی را ترجیح می‌دهند. گزینه‌های دیگری چون بادام‌زمینی، انواع تخمه، نخود و کشمش، گندمک، کنجد و شاهدانه و انواع میوه‌های خشک مانند توت، برگه زردآلو، انجیر و … هم آن‌قدرها با ترکیب آجیل شب یلدا بیگانه نیستند.

انواع آجیل شب یلدا

پسته شور و نمکی

پسته در ترکیب آجیل شب یلدا

یکی از محبوب‌ترین انواع مغزها در میان آجیل‌های شب یلدا پسته است. فرقی نمی‌کند که در ترکیب آجیل یلدا از پسته خام استفاده کنید یا پسته زعفرانی شور کرده در هر صورت این مغز حسابی طرفدار دارد. پسته سرشار از منیزیم، مس و انواع ویتامین‌های گروه ب است که با افزایش ایمنی بدن ارتباط مستقیم دارد.


مشاهده و خرید آنلاین پسته

فندق در ترکیب آجیل شب یلدا

فندق نه به اندازه‌ پسته اما در جایگاه خود یکی از مغزهای بسیار پرطرفداری است که می‌توانید در ترکیب آجیل شب یلدا داشته باشید. فندق سرشار از ویتامین‌های خانواده ب است که مصرف آن به خصوص برای کودکان توصیه می‌شود.


مشاهده و خرید آنلاین فندق

مغز بادام تازه

بادام در ترکیب آجیل شب یلدا

اصلاً اگر بادام نباشد آجیل یلدا چیست! بدون بادام این ترکیب ناقص است، می‌توانید از هر نوع بادامی برای کامل‌تر شدن آجیل یلدا استفاده کنید اما پیشنهاد ما استفاده از بادام برشته دو آتیشه بارجیل است که حسابی هم طرفدار دارد. البته که انتخاب‌های دیگری چون بادام‌زمینی اناری، بادام هندی برشته زعفرانی و یا میکسی از انواع بادام هم انتخاب خوبی برای ترکیب آجیل شب یلدا هستند.


مشاهده و خرید آنلاین بادام

مخلوط آجیل چهارمغز

آجیل چهارمغز برای یلدا

اگر می‌خواهید مغزهای آجیل یلدا را ترکیبی بخرید؛ آجیل چهارمغز یکی از پرطرفدارترین انتخاب‌هاست. آجیل شب یلدا چهارمغز بارجیل شامل پسته اکبری برشته زعفرانی، بادام هندی برشته زعفرانی، مغز بادام برشته زعفرانی و فندق برشته است که قطعاً هر ذائقه‌ای را راضی می‌کند.
همگی این مغزها طبع گرمی داشته و مصرف آن‌ها در بلندترین شب‌نشینی سال برای استقبال از زمستان پیشنهاد می‌شوند.


مشاهده و خرید آنلاین آجیل

تخمه‌های آجیل یلدا

و اما بخش دیگری از ترکیب آجیل شب یلدا را تخمه‌ها تشکیل می‌دهند. اگر می‌خواهید در پذیرایی جشن یلدا تمام ذائقه‌ها را در نظر بگیرید، توصیه می‌کنیم مخلوطی از تخمه آفتابگردان، تخمه کدو و تخمه ژاپنی را در ترکیب آجیل یلدا به کار ببرید.


مشاهده و خرید آنلاین تخمه

میوه‌های شب یلدا کدامند؟

کاسه انار همراه با گلپر و ادویه

بعد از معرفی ترکیب آجیل شب یلدا بد نیست که نگاهی هم به میوه‌های شب یلدا بیندازیم. قطعاً میدانید که هندوانه مهم‌ترین میوه در شب‌نشین یلدای است که خرید آن برای مهمانی یلدا میزبان را با چالش جالبی روبرو می‌کند. امان از هندوانه‌های سفید شب یلدا! همان‌طور که میدانید هندوانه میوه‌ای تابستانی است اما اینکه چرا از آن به عنوان میوه اصلی جشن یلدا یاد می‌کنیم داستان دارد! این داستان در ارتباط با نماد خوراکی‌های شب یلدا است. ایرانیان باستان بر این باور بودند که خوردن یک قاچ هندوانه در شب یلدا از شما در برابر مریض شدن در طول فصل زمستان مراقبت می‌کند! هندوانه نماد گرمای تابستان است که می‌تواند از شما در برابر ابتلا به بیماری‌های فصل سرما محافظت کند.

انار دومین میوه اصلی در سفره شب یلداست. اگر سفره شما این سه قلم یعنی ترکیب آجیل شب یلدا، هندوانه و انار را در خود داشته باشد می‌توان گفت کامل است! انار در میان خوراکی‌های یلدا نماد شادی و زایش است. رنگ سرخ آن نشانی از خورشید دارد و حضورش در سفره یلدا بی‌ارتباط با خواص فوق‌العاده آن در ایجاد ایمنی بیشتر برای بدن نیست. اگر در جشن یلدا میزبان اعضای خانواده یا دوستان خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم با تهیه کوکی انار، ترافل انار یلدایی و یا ژله انار برای شب یلدا از آن‌ها پذیرایی کنید.

بشقاب خرمالوی تازه روی میز

یکی دیگر از خوراکی‌هایی که به عنوان میوه در کنار ترکیب آجیل شب یلدا، هندوانه و انار بر سر سفره آورده می‌شود کدو حلوایی است. اگرچه این خوراکی مانند دو میوه قبل طرفدار ندارد اما حضور آن رنگ و لعاب خوبی به سفره شب یلدا می‌بخشد. اگر علاقه‌مند به خوردن کدو حلوایی نیستید پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از آن یک دسر یا کیک فوق‌العاده برای شب‌نشینی یلدا آماده کنید.

همچنین میوه‌هایی مانند خرمالو، پرتقال، نارنگی، سیب، کیوی و ازگیل و خوراکی‌هایی چون لبو پخته، باقالی پخته با گلپر، شلغم و چغندر قند و آجیل پلو برای شام شب یلدا از دیگر خوراکی‌های محبوبی هستند که می‌توانید در کنار انواع میوه و آجیل‌های شب یلدا برای مهمانان سرو کنید.

بد نیست در انتها اضافه کنیم که پیش از توجه به ترکیب آجیل شب یلدا باید به کیفیت و مرغوبیت آجیل و خشکبار یلدا توجه داشته باشید. حالا که با نزدیک شده به شب یلدا و بالا رفتن تقاضای مردم برای خرید آجیل و خشکبار شب یلدا دیگر نمی‌توان به کیفیت و قیمت منصفانه‌ی محصولات ارائه شده در فروشگاه‌ها اعتماد کرد؛ پیشنهاد می‌کنیم خریدتان را به صورت آنلاین یا حضوری از یک برند معتبر انجام دهید. ما در فروشگاه آنلاین بارجیل این امکان را برای شما فراهم کرده‌ایم تا بدون کوچک‌ترین دردسر و مشکلی برای چک کردن قیمت و خرید آجیل یلدا با کیفیت بالا اقدام کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید