افرادی که به دنبال ترک سیگار هستند، می‌توانند از راه‌های مختلفی کمک بگیرند. ولی معمولا روش‌هایی مثل ورزش و شرکت در گروه‌های دوستانه پیشنهاد می‌شوند و کمتر کسی به رژیم غذایی فکر می‌کند. در حالی که خوردن برخی از غذاها به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر سیگار را کنار بگذارید. تا به حال به تاثیر آجیل‌ها برای ترک سیگار فکر کردید؟

اگر شما هم می‌خواهید بدانید مصرف آجیل بر ترک سیگار چه اثری دارد و کدام مغزها مفید هستند، در ادامه مطلب همراه وبلاگ بارجیل باشید. در ضمن در انتهای متن دمنوش برای ترک سیگار را نیز به شما معرفی می‌کنیم.

آيا ترک سیگار با آجیل واقعیت دارد؟

ترک سیگار با آجیل

همانطور که همه ما مطلع هستیم، مضرات سیگار آنقدر زیاد است که همه افراد سیگاری حداقل یک بار به این فکر می‌کنند که سیگار را ترک کنند. اما در جواب به پرسشی که مطرح کردیم، باید بگوییم که بله واقعیت دارد آجیل‌ها می‌توانند یک راه مناسب برای شروع ترک سیگار باشند. چگونه؟

وابستگی به سیگار تا حدی ذهنی است

اینکه خیلی از افراد به سیگار وابسته هستند و هر اتفاقی که می‌افتد دوست دارند سیگار بکشند اتفاقی نیست. یک وابستگی ذهنی به سیگار در کار است. یعنی آن‌ها می‌خواهند خلا خود را با سیگار پر کنند. البته نباید از نظر دور داشت که نیکوتین موجود در سیگار نیز یکی از عوامل وابستگی به آن است. اما دقیقا به همین دلیل است که می‌توان به جای مصرف سیگار، چیز دیگری را جایگزین کرد. خوراکی‌هایی که هم مقوی هستند و هم سالم همچون آجیل‌ها. کافی است که هر وقت که دلمان خواست که سیگار بکشیم، مقداری تخمه بخوریم و یا یک مشت آجیل را جایگزین سیگار کنیم. استفاده از آجیل به عنوان تسکین اشتیاق به سیگار در ابتدای امر به ما کمک می‌کند تا از لحاظ ذهنی از شر سیگار خلاص شویم و فکر نکنیم که هر اتفاقی که می‌افتد لزوما به سیگار نیاز داریم.

تاثیر آجیل در ترک سیگار

در بخش پیشین یک دلیل روانشناسی برای ترک سیگار آوردیم، اما ترک سیگار با آجیل، دلایل مادی و فیزیکی دارد. یکی از مشهورترین دلایل این است که مصرف برخی از آجیل‌ها چون بادام، گردو و کشمش و یا تخمه به دلیل خاصیت قلیایی‌شان میل به کشیدن سیگار را در افراد کاهش می‌دهد. مثلا مصرف کشمش، انجیر خشک و بادام در بین افراد سیگاری باعث افزایش محیط قلیایی در بدن آن‌ها و در نتیجه کاهش میل به سیگار می‌شود. بنابراین استفاده از آجیل به عنوان روشی برای کمک به ترک سیگار کاملا علمی است. در ضمن مواد مغذی موجود در انجیر خشک و فواید آنها به بدن فرد کمک می‌کند نه تنها سیگار را کنار بگذارد، بلکه سلامت کلی بدن را تضمین می‌کند.

خوردن آجیل برای ترک سیگار می‌تواند قدرت بدنی شما را افزایش دهد. خوردن آجیل باعث آزاد شدن انرژی در بدن می‌شود که میل به سیگار کشیدن را کاهش می‌دهد. به علاوه، آجیل و میوه‌های خشک از جمله مواد غذایی انرژی‌زایی هستند که در ترک اعتیاد به مواد مخدر مانند مورفین نقش زیادی دارند.

مصرف آجیل و مغزهایی مانند بادام، فندق، پسته و … ذهن شما را از سیگار دور می‌کند. همچنین این غذاها به عنوان یک صبحانه کامل با مقدار زیادی مواد مغذی و پروتئین شناخته می‌شوند.

ویتامین‌های گروه B نقش مهمی در سیستم عصبی مرکزی بدن دارند. این ویتامین‌ها می‌توانند به‌طور موثر استرس‌های غیرضروری افراد که یکی از عوارض ترک سیگار است را کاهش دهند. مصرف ویتامین‌های گروه B موجود در آجیل و خشکبار استرس را کاهش می‌دهد، سطح انرژی را بالا می‌برد و عملکرد کلی سیستم عصبی بدن را بهبود می‌بخشد.

به شما اطمینان می‌دهیم اگر شما بدانید که فواید آجیل چیست از آجیل به عنوان روشی طبیعی برای کاهش نیکوتین روزانه استفاده خواهید کرد. چراکه دانه‌ها و مغزها به میزان قابل توجهی این تأثیرات را بهبود می‌بخشند. بسیاری از افراد نمی‌توانند به راحتی سیگار را ترک کنند، بنابراین توصیه می‌شود که این افراد همیشه دانه‌ها، آجیل و میوه خشک به همراه داشته باشند تا از آجیل به عنوان جایگزین سیگار استفاده کنند.

آجیل و از بین رفتن میل به گرسنگی در زمان ترک سیگار

در دوره ترک سیگار، یکی از چالش‌های مهمی که افراد با آن مواجه می‌شوند، افزایش اشتها و تمایل به خوردن است. جالب است بدانید استفاده از آجیل به عنوان تسکین اشتیاق به سیگار بسیار توصیه شده و کاربرد فراوان دارد. اگر شما هم کنجکاوید تا بدانید رابطه بین مصرف آجیل و از بین رفتن میل به گرسنگی در زمان ترک سیگار چیست، در ادامه همین بخش با ما همراه باشید.

ارزش غذایی بالای آجیل و مغزیجات: آجیل‌ها منبعی غنی از پروتئین، فیبر، چربی‌های سالم (مثل امگا-3 و امگا-6)، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. این مواد مغذی می‌توانند به احساس سیری و کاهش گرسنگی کمک کنند.

کاهش اضطراب و عادت سیگار: بسیاری از افراد در دوران ترک سیگار دچار اضطراب و استرس می‌شوند که می‌تواند به افزایش میل به غذاهای ناسالم منجر شود. از طرف دیگر عادت در دست گرفتن سیگار، یکی دیگر از عوامل بسیار ساده‌ای است که بسیاری از افراد را از ترک کامل آن ناکام می‌گذارد. مصرف آجیل که نیاز به جویدن و زمان بیشتری دارد، می‌تواند به جایگزینی سیگار و کاهش تمایل به سیگار کشیدن و احساس گرسنگی کاذب کمک کند.

تنظیم قند خون: نوسانات قند خون می‌تواند باعث افزایش گرسنگی و تمایل به سیگار شود. آجیل‌ها به دلیل داشتن فیبر و پروتئین، به حفظ سطح پایدار قند خون کمک می‌کنند. بنابراین مصرف آجیل با تنظیم قند خون، کمک بسیار زیادی به ترک ساده‌تر سیگار می‌کند.

افزایش انرژی و تمرکز در دوران ترک: ترک سیگار ممکن است باعث کاهش انرژی و تمرکز شود. آجیل‌ها با تامین مواد مغذی و چربی‌های سالم می‌توانند به بهبود انرژی و تمرکز کمک کنند، که این موضوع به تأثیر آجیل در کاهش اشتیاق به سیگار اشاره دارد.

پیشنهادات مصرف آجیل در دوران ترک سیگار

اگر شما هم تصمیم به استفاده از آجیل در فرآیند ترک سیگار، این میانوعده‌های سالم و دوست‌داشتنی دارید، رعایت چند نکته زیر برایتان ضروری خواهد بود.

  1. مصرف متعادل داشته باشید: آجیل‌ها کالری بالایی دارند. بنابراین مصرف متعادل و اندازه‌گیری شده آن‌ها مهم است.
  2. تنوع در مصرف داشته باشید: مصرف انواع مختلف آجیل‌ها (مثل بادام، گردو، فندق، پسته) می‌تواند به تامین مواد مغذی مختلف کمک کند.
  3. از آجیل‌های خام یا بدون نمک استفاده کنید: آجیل‌های خام یا بدون نمک بهتر از آجیل‌های شور و فرآوری‌شده هستند. بنابراین بهتر است بخش عمده آجیل‌های مصرفی خود را از این دسته انتخاب کنید.

بهترین آجیل ها برای ترک سیگار

یک کاسه پر از آجیل

با اینکه انواع آجیل می‌توانند به افرادی که به فکر ترک هستند کمک کنند، ولی برخی از آنها تاثیر بیشتری دارند که عبارتند از:

1- پسته و بادام؛ همبستگی علیه سرطان!

متاسفانه افراد سیگاری بسیار بیش‌تر از افراد غیر سیگاری مبتلا به سرطان، به خصوص سرطان ریه می‌شوند. اگر شما هم به سراغ خوراکی‌هایی می‌روید که ضد سرطان هستند، می‌توانید از پسته و بادام با خیال راحت استفاده کنید. علی الخصوص پسته که منبع غنی از آنتی‌اکسیدان و ویتامین برای بدن شما فراهم می‌کند. بسیاری از افراد سیگاری به خصوص خانم‌ها رنگ و شفافیت پوست خود را از دست می‌دهند. باید بگوییم که پسته باعث پاکسازی و شفاف‌سازی پوست نیز می‌شود چرا که خاصیت آنتی‌اکسیدانی بالایی دارد.

2. تخمه آفتابگردان برای ترک سیگار

مطالعات متعدد نشان داده است که مصرف تخمه آفتابگردان همان تاثیر تنباکو را بر ذهن دارد. همچنین این دانه‌های مغذی ترشح آدرنالین در بدن را افزایش می‌دهند. ویتامین‌های موجود در تخمه آفتابگردان باعث تقویت سیستم عصبی می‌شوند. بنابراین شاید بتوان گفت بهترین آجیل به عنوان جایگزین سیگار تخمه آفتابگردان است. البته به خاطر وجود چربی زیاد، مصرف تخمه آفتابگردان به مقدار زیاد پیشنهاد نمی‌شود.

3. گردو برای ترک سیگار

گردو منبع خوبی از امگا 3 محسوب می‌شود و خوردن آن می‌تواند از بیماری‌های تنفسی پس از ترک سیگار جلوگیری کند. چنانچه هنوز تصمیم به ترک سیگار نگرفته‌اید، برای پیشگیری و درمان اختلالات ریوی روزانه حداقل چند عدد گردو بخورید.

تاثیر مصرف آجیل بر سلامت ریه‌ها

مصرف آجیل و کاهش خطرهای مرتبط با سیگار یکی از روش‌های ثابت‌شده در دوران ترک است. همه ما می‌دانیم که در اعتیاد به مصرف سیگار، بیشترین عضوی که در معرض نابودی قرار دارد ریه‌هاست. با این حال مصرف خوراکی‌های مغذی به خصوص آجیل در سرعت و روند بهبود ریه‌ها، تاثیری باورنکردنی دارد. در ادامه به برخی از فواید استفاده از آجیل در فرآیند ترک سیگار برای ریه‎ها اشاره خواهیم کرد.

نقش آنتی‌اکسیدان‌ها در کاهش التهاب

التهاب مزمن یکی از عوامل اصلی در بروز بیماری‌های تنفسی مانند آسم و بیماری انسداد ریه (COPD) است. آجیل‌هایی مانند بادام، گردو و پسته حاوی مقادیر قابل توجهی از آنتی‌اکسیدان‌های قوی مانند کاروتنوئیدها،  ویتامین E و سلنیوم را در دل خود جا داده‌اند. این آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند به کاهش التهاب و آسیب‌های اکسیداتیو در ریه‌ها کمک کنند. 

حضور چربی‌های سالم برای محافظت از ریه

آجیل‌ها منبع غنی از چربی‌های سالم مانند اسیدهای چرب امگا-3 هستند. این چربی‌ها به کاهش التهاب کمک می‌کنند و می‌توانند عملکرد ریه‌ها را بهبود بخشند. امگا-3 همچنین در محافظت از سلول‌های ریه در برابر آسیب‌های ناشی از آلودگی هوا و دخانیات موثر است. بهترین آجیل به عنوان جایگزین سیگار در مبارزه با مشکلات ریوی گردو (حاوی اسیدهای چرب امگا-3)، تخمه کدو (حاوی امگا-3 و امگا-6) و  بادام هندی (حاوی امگا-3 و امگا-6) هستند.

تاثیر منیزیم بر سلامت ریه‌ها

آجیل‌هایی مانند بادام و بادام‌زمینی منبع خوبی از منیزیم هستند. منیزیم یک ماده معدنی ضروری برای سلامت عضلات و ریه‌ها است و می‌تواند به بهبود عملکرد ریه و کاهش علائم آسم کمک کند. بنابراین اگر نقش آجیل در مدیریت عادت سیگار کشیدن را دست کم می‌گیرید، پیشنهاد می‌کنیم هرچه سریع‌تر بادام، بادام‌زمینی و فندق را به رژیم غذاییتان اضافه کنید تا از تاثیر آن‌ها شگفت‌زده شوید.

مصرف فیبر برای بهبود عملکرد ریه‌ها

فیبر موجود در آجیل‌ها می‌تواند به سلامت ریه‌ها کمک کند. تحقیقات نشان داده‌اند که رژیم‌های غذایی غنی از فیبر می‌توانند به کاهش خطر بروز بیماری‌های تنفسی کمک کنند و عملکرد ریه را بهبود بخشند. در میان مغزیجات گردو، پسته و بادام بیشترین میزان فیبر را در هر وعده به بدن می‌رسانند. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با خواص پسته، سری هم به مطلب چرا پسته خام بهترین تنظیم کننده فشار خون است؟ در مجله بارجیل بزنید.

تقویت سیستم ایمنی با مصرف پروتئین

آجیل‌ها منبع خوبی از پروتئین هستند که برای ساخت و ترمیم بافت‌های بدن ضروری است. پروتئین همچنین به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند که می‌تواند در محافظت از ریه‌ها در برابر عفونت‌ها و بیماری‌ها موثر باشد. بادام‌زمینی، تخمه آفتابگردان و پسته دارای پروتئین بالا و مواد مغذی متنوعی هستند که به تقویت سیستم ایمنی شما کمک می‌کنند.

کاهش خطر سرطان ریه با مصرف آجیل در دوران ترک سیگار

برخی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف منظم آجیل‌ها می‌تواند به کاهش خطر بروز سرطان ریه کمک کند. ترکیبات مغذی موجود در آجیل‌ها مانند آنتی‌اکسیدان‌ها و چربی‌های سالم که پیش‌تر با آن‌ها آشنا شدیم، می‌توانند نقش محافظتی در برابر رشد سلول‌های سرطانی داشته باشند.

بهترین خشکبارهای موثر در ترک سیگار

مقداری میوه خشک

میوه‌های خشک منابع غنی منیزیم محسوب می‌شوند که برای سلامت ریه‌ها مفید هستند. در ضمن، به دلیل وجود اسیدهای چرب و ویتامین‌ها، برای سلامت قلب و عروق و کاهش التهاب ریه مفید به شمار می‌روند. خوردن خشکبار سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد و خون را تصفیه می‌کند، در نتیجه اکسیژن بیشتری به بدن منتقل می‌شود.

تمام میوه‌های خشک مانند خرما و زردآلو، به دلیل بافت و عطر غنی خود میل به سیگار کشیدن را کاهش می‌دهند. اگر می‌خواهید در مورد خواص برگه زردآلو بیشتر بدانید، این مطلب را مطالعه کنید و از مزایای دیگر زردآلو برای بدن مطلع شوید.

برای ترک سیگار از خوردن موز خشک شده غافل نشوید، زیرا این میوه سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری است که انرژی فرد را افزایش می‌دهد و استرس ناشی از نیاز به نیکوتین را کم می‌کند.

از طرفی همانطور که گفتیم، کشمش و انجیر خشک باعث افزایش محیط قلیایی در بدن افراد سیگاری می‌شود و از میل به سیگار کشیدن می‌کاهند. از طرفی، فواید غیرمنتظره کشمش برای سلامتی زیاد هستند و برای سلامت کلی بدن مفید محسوب می‌شوند.

دمنوش های مفید برای ترک سیگار

مقداری گایهان دارویی و یک فنجان دمنوش

چنانچه می‌خواهید سیگار را راحت‌تر کنار بگذارید، پیشنهاد می‌شود که دمنوش را به طور روزانه و به همراه آجیل مصرف کنید تا زودتر به نتیجه برید. ما پیش‎تر در مطالب دیگر مجله بارجیل طرز تهیه دمنوش‌های آرامش بخش را به شما گفته‎ایم. با این وجود برخی از مهمترین دمنوش ها برای ترک سیگار شامل موارد زیر می‌شوند:

1. دمنوش جینسینگ

جینسینگ یک گیاه بسیار انرژی‌زا و مقوی است و سطح کورتیزول را در جریان خون تنظیم می‌کند. همچنین جینسینگ از بدن در برابر شرایط نامطلوب، استرس‌های ناگهانی و افسردگی محافظت می‌کند. هنگامی که کل سیستم بدن متعادل باشد، تمرکز افزایش می‌یابد و ترک سیگار آسان‌تر می‌شود. یک قاشق پودر جینسینگ را با یک لیوان شیر بنوشید تا میل به سیگار کشیدن در شما کاهش یابد. اگر دچار بیماری قلبی، دیابت، اسکیزوفرنی و حساسیت هورمونی هستید، مصرف این گیاه به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

2. دمنوش شیرین بیان

این دمنوش خلط‌آور است و اثر آرام بخشی دارد، بنابراین به بهبود سرفه و ترک سیگار کمک می‌کند. همچنین گیاهی انرژی‌زا است و سطح کلسترول خون را متعادل می‌کند و خستگی را کاهش می‌دهد. در ضمن، جویدن مقدار کمی گیاه شیرین بیان میل به سیگار کشیدن را کاهش می‌دهد. اگر سردرگم هستید که بعد از ترک سیگار چه باید کرد، پیشنهاد می‌کنیم حتما 2 تا 3 بار در روز دمنوش شیرین بیان بنوشید و از تاثیرات بی‌نظیر آن بهره ببرید.

3. دمنوش گل راعی

این گل یکی دیگر از گیاهان دارویی است که تاثیر خوبی در آرامش اعصاب و کاهش استرس ناگهانی دارد. افراد پس از ترک سیگار دچار استرس و اضطراب زیادی می‌شوند که مصرف عصاره گیاه راعی این استرس را از بین می‌برد. شما می‌توانید این گیاه را به صورت دمنوش مصرف کنید یا کپسول‌های موجود در بازار را خریداری کنید.

مصرف این گیاه را دو هفته قبل از ترک سیگار شروع کنید. مصرف گل راعی همراه با داروهای تجویز شده توصیه نمی‌شود و قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کرده و او را از داروهایی که استفاده می‌کنید، مطلع کنید. همچنین خوردن گل راعی برای زنان باردار و شیرده مناسب نیست.

4. دمنوش گل ساعتی

پس از ترک سیگار، اغلب افسردگی، نوسانات خلقی و بی‌قراری را تجربه خواهید کرد. برای بهبود این علائم، از نوشیدن گل ساعتی غافل نشوید. این گیاه میل شما را به مصرف نیکوتین کاهش می‌دهد. شما می‌توانید این گیاه را به صورت چای مصرف کنید یا کپسول آن را بخرید. قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید و اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید.

آيا آجیل‌ها برای ترک سیگار به تنهایی کافی هستند؟

قطعا نه! آجیل‌ها به تنهایی برای ترک سیگار کافی نیستند. اما می‌توانند یک راه مناسب برای جایگزینی سیگار با خوراکی‌های سالم پیش پای ما بگذارند. آن چیزی که در ترک سیگار مهم است اراده افرادی است که می‌خواهند سیگار را ترک کنند. ولی می‌توانیم بگوییم که نقش آجیل در مدیریت عادت سیگار کشیدن بسیار پررنگ است و آجیل‌ها در این راه می‌توانند همراه خوبی برای ما باشند.

1. تاثیر آجیل ها بر ترک سیگار چیست؟

آجیل قدرت بدنی را افزایش می‌دهد، باعث آزاد شدن انرژی در بدن می‌شود و ویتامین‌های ضروری بدن را برای ترک سیگار فراهم می‌کنند.

2. مفیدترین آجیل ها برای ترک سیگار چیست؟

پسته، تخمه آفتابگردان و گردو و خشکباری مانند زرد آلو، انجیر خشک و کشمش از بهترین آجیل و خشکبار برای ترک سیگار محسوب می‌شوند.

آیا مصرف آجیل واقعا می‌تواند به کاهش اشتیاق به سیگار کمک کند؟

بله. هم از طریق رساندن مواد مغذی مورد نیاز به بدن و هم از طریق تغییر عادت سیگارکشیدن، مصرف آجیل در کاهش اشتیاق به سیگار یکی از بهترین روش‌ها به شمار می‌آید.

منبع: isna | mayoclinic